Vakfıkebir Ekmek Kültür ve Sanat Festivali

Tarih: 3-5 Ağustos Yer: Trabzon Vakfikebir ilçesi

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde üç gün süren olan 6. Vakfıkebir Ekmek Kültür ve Sanat Festivali tamamlandı. Festivalin ilk gününde halka 60 adet 12 kiloluk ekmek ile 32 kilo tereyağı ikram edildi.
Vakfıkebir ilçesinde Meşhur Vakfıkebir ekmeği ve tereyağını tanıtmak ve düzenlenen etkinlkiklerle halka güzel zamanlar geçirmeyi amaçlayan 6. Vakfıkebir Ekmek Kültür ve Sanat Festivali büyük bir coşku ile başladı. Vakfıkebir iskelesinde Gülbahar Hatun’un karaya çıkışının canlandırılması ile başlayan festival, mehteran ve davul zurna eşliğinde kortej yürüyüşü ile devam etti. Yürüyüşün ardından hükümet binası önünde festivalin açılış töreni gerçekleşti. Vakfıkebir Halk Merkezi Halk Oyunları ekipleri ve Uluslararası Halk Dansları Topluluğu gösteriler sundu.
Plaj voleybolu, sokak basketbolu, plaj ayak voleybolu, yağlı direk yarışması gibi etkinliklerin düzenlendiği festivalde ayrıca
İrem Derici, Sinan Yılmaz, Zeynep Başkan, Onay şahin, Ferhat Sağlam ve birçok süpriz sanatçı katıldı.

Vakfıkebir Ekmeği


2018 yılında coğrafi işaret etiketi alınan ve tescillenen Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği;  fırını, pişirilmesi, şekli, tadı ve bayatlamayan özelliği ile yalnızca Türkiye’de değil dünyada da eşi olmayan ve dilimle satılan tek ekmektir.
Yayla kültürü gereği hayvancılıkla uğraşan ve ilkbaharda yaylaya çıkan aileler 2-3 gün süren yayla yolculuğu yapmaktaydılar. Bunun doğal sonucu olarak 2-3 gün boyunca bayatlamayan ekmeğe duyulan ihtiyaç taş fırın ekmeğinin icadına yol açmıştır. Yayla kültürünün hakim olduğu her yerde buna benzer ekmekler üretilmesine rağmen hiçbirisi Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği kadar ihtiyacı karşılamamıştır.
Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bu ekmek bugün ülkemizin her yanında üretilmesine ve Trabzon Ekmeği olarak bilinmesine rağmen aslına uygun üretimin yapıldığı tek yer Vakfıkebir’dir.
Taş fırın ekmeğini özel kılan pişirildiği fırın başta olmak üzere, suyu, odunu, unu, mayası, havası, şekli, ağırlığı ve pişiren ustasıdır. Bu nedenledir ki ülkemizin her yanında üretilmesine rağmen Vakfıkebir standardı hiçbir zaman yakalanamamaktadır.

Bir yorum yazın...