Sultanmurat Yayla Şenlikleri


 Sultanmurat Yayla şenlikleri
Sultanmurat Yayla Şenlikleri, Sultanmurat yaylası

Konaklama, Telefon, Elektrik, su ,  WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta ve kır kahveleri mevcuttur.

 Eski İsmi :
 İle Uzaklığı: 116 km (Trabzon)
 İlçeye Uzaklığı : 25 km (Çaykara)
 Rakım : 2300 m

Sultan Murat Yaylası

Trabzondan Of ilcesine varip buradan Çaykara ilcesine doneceksiniz. Çaykarayı geçtikten sonra Uzungöle istikametin dgru giderken Ataköy köyünden sağa dönulerek ulasabileceğiniz bir yayladır.Ataköyden sonra yol toprak ancak ulasımı kolay ve rahattir.Ayrıca Sürmene ve Araklı ilceleri içindeki alternatif yollardan da yaylaya ulaşmak mümkündür.

Sultan Murat yaylası 5 köyün ortaklaşa kullandigi merkezi bir yayladır. Adını Osmanlı padişahlarından 4. Murat’tan almıştır. 4. Murat’ın İran seferini yapmak üzere bu yöreden geçtiği ve cuma namazını burada kıldığı bilinmektedir.Sultan Murat in namaz kıldığı yer muhafaza edilmektedir.
Sultanmurat Yaylası Şehitler Tepesi
Sultan Murat yaylasına 1,5 kilometre uzaklikta bulunan Şehitler Tepesinde bir şehitlik bulunmaktadır. Şehitlikte 1916 yıllarinda, Rus işgal gucleriyle yapılan muharebe sonucunda şehit düşmüş olan 1 subay, 1 astsubay ve 70 erin kabirleri bulunmaktadır. şehitlerimizi anmak amaciyla her yıl 23 Haziran’da şehitleri anma töreni yapılmaktadır.

Yayla Ortası Şenlikleri 

Doğu Karadeniz yaylalarında geleneksel olarak düzenlenen yayla ortası şenliklerine bir örnekte  Sultan Murat yaylasındadir, Çürük Ortası adıyla her sene 20 Ağustos’ta organize edilmekte olup şenliklere binlerce kişi adeta akin etmektedir.

Sultanmurat yayla şenlikleri
Şehitler Anma Töreni
Tarih : 23 Haziran

Yayla Ortası Şenlikleri
Tarih : 20 AğustosSultanmurat yaylası ve cami
Sultanmurat Yayla Şenlikleri

1. Neden yaylaya “Sultan Murad” denmiştir?
Tarih; 15.Eylül 1635’ i gösteriyordu..
Osmanlı Padişahı IV. Sultan Murat, ikinci İran seferinden, Tebriz’den dönüşünde Trabzon’a inerken buradaki yaylada düzlükte asker ve ordusuyla beraber konaklamış; abdest almış Cuma namazını kıldırmış ve birkaç gün burada konaklamış olmasından dolayı birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya “Sultan Murat”, buraya “Sultan Murad düzü” ismi verilmiştir.
Cuma namazı kıldırdığı yer ve hutbe taşının bulunduğu yer olması yaylaya tarihi bir anlam kazandırmaktadır.
İşte, Sultan Murat yaylası, ismini bu komutandan almıştır..
Unutmayalım 4. Sultan Murad; 17. Osmanlı sultanı ve 82. İslâm Halifesidir!

2. Birinci Dünya Savaşı günlerindeyiz:

..Ruslar 24 Şubat 1916’da Rize’yi, 15 Mart 1916’da Of’u, 18 Nisan 1916’da Trabzon’u işgal ettiler. Ruslara karşı ilk önemli direniş Of ile Rize arasındaki Baltacı Deresinde olmuştur. Bu direniş yaklaşık bir ay sürmüştür. Of’un işgaliyle Solaklı Vadisinde bir direniş meydana geldi. Ruslar bu direnişi kırarak Soğanlı ve Demirkapı geçitlerinden Bayburt’a inmeyi düşünüyordu.
..23 Haziran 1916’da çoğu Çanakkale’den dönen Miralay Kâzım komutasındaki birliğimiz Rusların keşif kolunu Yurt Yaylası’nda süngüden geçirmiştir. İkinci büyük taarruz Sultan Murat Tepesinde başladı. Topçu ateşi desteğiyle Rusların bütün siperleri ele geçirildi. Burada Ruslara büyük zayiat verdirildi.
Daha önce birliği ile birlikte burada şehit olacağını rüyasında gören Seyfeddin Bey ve kahraman Mehmetçiklerimiz Şühedâ tepesini Ruslardan almıştır. Fakat bir subay, bir astsubay ve 70 er şehit verdik.
Burada cereyan eden şiddetli muharebede şehit düşen 4. Alay 4.Tabur Komutanı Yüzbaşı Seyfettin Bey 4.alay 4 tabur 3 bölükten başgedikli Surûri ve 70 er toplu olarak defnedilmiştir.
Güneye bakan bu tepeye “Şühedâ” yani “Şehitler Tepesi” ismi verilmiştir.
Bu kahraman vatan evlatlarının hatırasına bu tepeye 23 temmuz 1966 tarihinde 3. ordu tarafından şehitliğe 1 abide dikilmiş ve gönderinde Şanlı Bayrağımız bağımsızlığımızın simgesi olarak dalgalanmaktadır.

sultanmurat yaylası
Sultanmurat yaylası ve şehitlik havadan görünüm

Bir yorum yazın...