Sis Dağı Yayla Şenlikleri

Trabzon ve Giresun illeri sınırında yer alan bu yörede Temmuz başına kadar karlar erimez. Sis Dağı'na Giresun-Eynesil yakınlarında sahilden içeri giren yaklaşık 40 km köy yolu ile ulaşılabilir.
Rakım : 2182  Sis Dağı Yayla Şenlikleri Tarih :Temmuz ayının 3. Cumartesi,  İle Uzaklık : 85 Km ( Trabzon ) İlçeye uzaklık: 38 Km ( Beşikdüzü )

 

Sis Dağı Yayla Şenlikleri, Trabzon ve Giresun illeri sınırında yer alan bu yörede Temmuz başına kadar karlar erimez. Sis Dağı’na Giresun-Eynesil yakınlarında sahilden içeri giren yaklaşık 40 km köy yolu ile ulaşılabilir.. Otel,Elektrik, su,PTT, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta, tuhafiyeci, kır kahveleri hizmet vermektedir.
Doğu Karadeniz dağları içerisinde kültürel ve tabi güzelliği açısından çok önemli bir yeri vardır.

Her yıl belli zamanlarda sis dağında binlerce insan toplanarak sis dağı şenliklerini gerçekleştirirler. Sisdağı sisli olur suyu bulanık olur der türkünü biri. Sis eksik olmaz başından ya da eteğinden. Fakat sisin bir dağa böyle yakıştığına hiç bir yerde şahit olamazsınız. Çoğu zaman bulutlar dağın zirvesine ulaşamaz. Dumanın içerisinde yavaş yavaş yolculuk ederken birden zirvede çok yoğun bir güneş ışığıyla karşılaşırsınız.

Bulutların üzerinde uçtuğunuz ya da uçan bir adanın üzerinde oluğunuzu sanırsınız. Çevresinde dev uçurumlar olan yem yeşil bir düzlük işte size şenlik meydanı. En kısa ve en rahat ulaşım yolu, Şalpazarı’nı Acısu istikametinde 4km. geçtikten sonra Geyikli Beldesi içinden giden yoldur Sis Dağı .

“C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır.
Her yıl temmuz ayının dördüncü cumartesi günü geleneksel “Otçu/Kaynak Sis” şenlikleri Geyikli Belediyesince düzenlenir; binlerce insan bu şenliklere katılır; davul -zurna- kemençe etrafında halka oluşturur, el ele tutuşur, horon oynar; dostluğu, kardeşliği, barışı sergiler.

Tüm kavgalara inat!..Şenliklerde sağlık ve güvenlik hizmetleri de verilmektedir. Sis Dağı, adını, üzeri ve eteğinin çoğunlukla sisli olmasından almıştır. Bazen tepeleri güneş iken eteklerine sis göllenmekte, bu manzara üstten deniz gibi görülmektedir.

TARİH: Temmuz ayının 4. Cumartesi günü

 

Sis Dağı ULAŞIM :


Sis Dağı’na Giresun-Eynesil yakınlarında sahilden içeri giren yaklaşık 40 km köy yolu ile ulaşılabilir.

yayla üzerinde bulunduğu derin uçurumlarla çevrili muhteşem bir platoya, Sis dağı Şelalesi ve Sandık gölü gibi muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Platoyu çevreleyen ve Şalpazarı ve çevresini tepeden izleme imkanı veren kayalıkların üzerinden ve plato çevresinden, Şelale ve Sandık Gölü nden geçerek
yapılacak yaklaşık 9km ve 3-4 saatlik bir yürüyüşle, spor yaparken, muhteşem manzaraları izleme ve her mevsim farklı güzellikte fotoğraf çekme imkanı sağlar. Bu güzergâh günübirlik doğa gezilerinde Mayıs- Kasım döneminde tercih edilen bir rotadır.
Sis dağı merkezi, yeme içme imkânı sağlamaktadır. Yaylada araçla ulaşım mevcuttur.

sis dağı yayla şenlikleri

Sis Dağı Yayla Şenlikleri” için bir yorum

Bir yorum yazın...