Kuşmer Yayla Şenlikleri

BAYBURT Kuşmer Yayla Şenlikleri Hava Durumu BAYBURT
Kuşmer Yaylası

Kuşmer Yayla Şenlikleri kutlamalarının yapıldığı  Kuşmer Yaylası ,  Bayburt il sınırları içinde yer alır. Ancak Trabzon’un Çaykara ilçesi Şahinkaya Mahallesi halkınca kullanılan Kuşmer Yaylası, geleneksel yayla şenlikleri, yayla havası ve doğal güzellikleriyle her yıl bahardan itibaren ziyaretçilerini ağırlıyor.

İlçeye Uzaklığı: 65 Km (şahinkaya köyüne)
Rakım: 2500
Konaklama,Telefon,Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal,kasap,fırın,lokanta ve kır kahveleri vardır.

KUŞMER YAYLA ŞENLİKLERİ

Çayır kesimi sırasında horonlar oynanır, türküler söylenir. Bir Şahinkayalı için hava ve su ne ise, Kuşmer yaylası da odur.

Turizm ve Kültür Bakanlığının Kutlama ve Şenlik Programları içerisinde de yer alan “Kuşmer Yayla Şenlikleri” her yıl Ağustos ayının 2.Cumartesi günü yapılır.

Kuşmer yaylası Çaykara Şahinkaya’ya 65 km uzaklıkta ve Bayburt ili Aydıntepe ilçesi sınırları içerisindedir. Yürüyerek on iki saat süren yayla yolculuğunu her Şahinkayalı Şahinkaya’da yaşasın veya yaşamasın ömründe bir kez tecrübe etmek, bu macerayı yaşamak ister. Yaylaya toplu olarak çıkan Şahinkaya halkı yoldaki konaklama yerlerinde çeşitli eğlencelerle yol yorgunluğunu unutmaya çalışır. Bu sayede Şahinkayalılarda sohbet ve geleneksel eğlence kültürü oldukça gelişmiştir. Fakat son dönemlerde yayla yolculukları kamyonlarla yapılmaya başlanınca göçe bağlı olarak oluşan gelenekler, seyir ve eğlenceler unutulmaya yüz tutmuş durumdadır.Yolu, içme suyu, telefonu, elektriği, misafirhanesi, dinlenme yerleri ile adeta bir ilçe görünümündedir. Zaten bağlı olduğu Bayburt ili Adıntepe ilçesinden, hem nufus hem de hane sayısı bakımından daha büyüktür.
Kuşmer yaylasını diğer yaylalardan ayıran özellikleri sadece bunlar değildir. Diğer yaylalarımızın aksine, Kuşmer yaylası köy tüzel kişiliğine tapulu tek yayladır. Bu nedenle yaylanın kullanım hakkı sadece Şahinkayalılara aittir. Başka köyün nufusuna kayıtlı kişilerin, Kuşmer’e yerleşmesi mümkün değildir.

Yaylada, herkesin eşit haklara sahip olduğu bir de yayla çayırı vardır. Bu çayırın kesimi, imece usulü ile yapılır. Çayır, köyün mahallelerine göre hisselere ayrılır. Bu mahallelerden 3 ile 4’ü birleşerek, adına “vardiya” dedikleri grupları oluştururlar. Bu vardiyalara bir de başkan seçerler. Bu başkana “vardiyabaşı”denir. Çayır kesimi geldiği zaman, hisse sahiplerinden en az bir kişinin çayırda bulunması gerekir. Aksi halde bu kişilere çayır(ot) verilmez.

Çayır kesimi sırasında horonlar oynanır, türküler söylenir. Bir Şahinkayalı için hava ve su ne ise, Kuşmer yaylası da odur. Onsuz yaşayamaz.

Turizm ve Kültür Bakanlığının Kutlama ve Şenlik Programları içerisinde de yer alan “Kuşmer Yayla Şenlikleri” her yıl Ağustos ayının 2.Cumartesi günü yapılır.

Kuşmer Yaylası Haritası

Bir yorum yazın...