Hıdırnebi Yayla Şenlikleri

Konaklama, Telefon, Elektrik, su, PTT acentesi, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta mevcuttur. Yer: Hıdırnebi Yaylası Tarih : 20 Temmuz İle Uzaklığı: 49 km (Trabzon) İlçeye Uzaklığı : 34 km (Akçaabat) Rakım : 1700 m
Hıdırnebi Yayla Şenlikleri : Hıdırnebi Yaylası Tarih : 19-22 Temmuz ,  İle Uzaklığı: 49 km (Trabzon) İlçeye Uzaklığı : 34 km (Akçaabat) Rakım : 1700 m

Konaklama, Telefon, Elektrik, su, PTT acentesi, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta mevcuttur.

Hıdırnebi Yayla Kent

Hıdırnebi Yayla Şenlikleri; Trabzon Akçaabat ilçesinde yer alan bol oksijen ve göz kamaştıran yeşili ile Hıdırnebi yaylası.  Yayla turizmi çerçevesinde yapılan HIDIRNEBİ YAYLA KENT’ te yaylaya ayrı bir güzellik katmaktadır. Yayla Kent tamamıyla mimariye uygun olarak ahşap bungalov evler tarzında yapılmıştır.

Hıdırnebi şenliklerinin düzenlendiği Hıdırnebi tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izlenebilir, foto safari yapılabilir. Yörede yaşayan köylüler, püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık vb. ağaç mutfak eşyaları satmaktadır.  Yol üzerinde Acısu köyünde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır.

HIDIRNEBİ YAYLA ŞENLİKLERİ

Hıdırnebi Yayla Şenlikleri
Hıdırnebi Yayla Şenlikleri

Her yıl Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali kapsamında Hıdırnebi  Yaylasının ‘ARGOLOS ÇİMENİ’ denilen yerinde  20 Temmuz tarihinde (Orak yedisi)  Hıdırnebi Yayla Şenliği yapılır.  1 hafta öncesinden  başlayan şenlik  20 Temmuz tarihinde muhteşem bir finalle son bulur.

Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce organize edilen yayla şenliğinde yöresel kıyafetlerini giyen vatandaşlar, yöresel sanatçıların seslendirdiği türkülere büyük horon halkaları ile eşlik ederler.


Ayrıca Akçaabat’ta 21 Haziranda Mesebet yaylasında Mesebet ve 14 Ağustosta Işıklar Kayabaşı Yaylası’nda da Karaapdal adıyla yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Akçaabat merkezinden yarım saat, Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılan Hıdırnebi yaylası 1600 rakımında doğal güzelliği ve turistik tesisleri ile aranan ve tercih edilen bir tatil beldesidir.

hıdırnebi yaylası

Hıdırnebi Yaylası  ULAŞIM :
Akçaabat Düzköy yolu güzergahında bulunan TRT verici istasyonu gösteren levhayı izleyerek Arpacalı ve Acısu köylerinden ilerleyip yaylaya ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazın...