Şalpazarı Acısu Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı Şenliği

Şalpazarı-Trabzon Mesafe : 69 km       Şalpazarı-Acısu Mesafe: 21 km Rakım: 1600 m Konaklama,Telefon,Elektrik, su,PTT acentesi, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal vardır.

 

Acısu yaylasının 1600’lü yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Köy engebeli bir vadi içindedir. Yaylası 1500 rakımlı olup çimen ve ladin ormanıdır. Trabzon iline ait en güzel mesire yerlerinden biridir. Acısu mevkiinde çıkan su Acısu olarak adlandırılmaktadır. Çıkan maden suyunun şifalı olduğuna inanılır.

 

Acısu ULAŞIM :
Trabzon Şalpazarı ilçesi üzerinden 2012 yılında Büyükşehir yasası ile mahalle olan bu tarihi köye ulaşabilirsiniz.

 

 

ACISU(HIDIRELLEZ) YAYLA ŞENLİKLERİ

 Şalpazarı’nın en eski, coşkuyla kutlanan ve katılımın yüksek olduğu ünlü bir yayla şenliğidir. Yöre halkı tarafından şenliğe ‘dernek’ denmektedir.  Şenlik 2017 yılından itibaren “Uluslararası Bahar Bayramı ve Hıdrellez Şenliği” adı altında gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

Hıdırellez’de baharın gelişi kutlanırken Ağasar yemeği, Ağasar elbisesi, yörenin doğası tanıtılması hedefleniyor.

Tarih : Mayıs ayının ilk Pazar  günü

 

Anılan mevkide şifa olarak içilen acısu ise, halkın büyük bir ilgi odağı olmuştur. Şenlik alanında türkü söyleyen yöresel sanatçıların türküleriyle coşan vatandaşlar davul ve kemence eşliğinde saatlerce horon oynayıp, rengarenk yöresel giysili kızlar çok sayıda yerli ve yabancı fotoğrafçıların da ilgi odağı olur.

Şalpazarı Acısu Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı Şenliği” için bir yorum

  1. Bahara merhaba demek için çok güzel bir fırsat. Doğanın uyanışına kemençe ile eşlik edebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir yorum yazın...