Acısu Yayla Şenlikleri

Şalpazarı-Trabzon Mesafe : 69 km       Şalpazarı-Acısu Mesafe: 21 km Rakım: 1600 m Konaklama,Telefon,Elektrik, su,PTT acentesi, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal vardır.

 

Acısu Yayla Şenlikleri , Acısu köyünde düzenlenir.  Köy engebeli bir vadi içindedir. Yaylası 1500 rakımlı olup çimen ve ladin ormanıdır. Trabzon iline ait en güzel mesire yerlerinden biridir. Acısu mevkiinde çıkan su Acısu olarak adlandırılmaktadır. Çıkan maden suyunun şifalı olduğuna inanılır.

Acısu Yayla Şenkileri Ulaşım :

Trabzon Şalpazarı ilçesi üzerinden 2012 yılında Büyükşehir yasası ile mahalle olan ve şenliklerin düzenlendiği  Acısu köyüne ulaşabilirsiniz.

 

 

ACISU YAYLA ŞENLİKLERİ

 Şalpazarı’nın en eski, coşkuyla kutlanan ve katılımın yüksek olduğu Acısu Yayla Şenlikleri’ne Yöre halkı tarafından ‘dernek’ denmektedir.  Şenlik 2017 yılından itibaren “Uluslararası Bahar Bayramı ve Hıdrellez Şenliği” adı altında gerçekleştirilmektedir.

 

Acısu Yayla Şenlikleri
Acısu Yayla Şenlikleri

 

 

Hıdırellez’de baharın gelişi kutlanırken Ağasar yemeği, Ağasar elbisesi, yörenin doğası tanıtılması hedefleniyor.

Tarih : Mayıs ayının ilk Pazar  günü

 

Anılan mevkide şifa olarak içilen acısu ise, halkın büyük bir ilgi odağı olmuştur. Şenlik alanında türkü söyleyen yöresel sanatçıların türküleriyle coşan vatandaşlar davul ve kemence eşliğinde saatlerce horon oynayıp, rengarenk yöresel giysili kızlar çok sayıda yerli ve yabancı fotoğrafçıların da ilgi odağı olur.
Acısu Yayla Şenlikleri
Acısu Yayla Şenlikleri

Acısu Yayla Şenliklerinde 2018 yılında kültürel ve yöresel boyutlar ön plana çıktı. Şenlik kapsamında yayla göçü, yöresel halk oyunları, yöresel el sanatları, yöresel yemek ikramları; keşkek, patates, turşu, yağlı bişi, un helvası, yayık ayranı gibi ilçe kültürünün sergilenen stantlar açıldı.

Acısu Şifalı Su Hakkında:

“Acısu” olarak bilinen ve analiz raporuna göre böbrek taşının düşürülmesinden hazımsızlığa kadar pek çok sağlık sorununa iyi geldiği belirtilen doğal kaynak suyu,bir şadırvandan akıyor. İlçe halkı ve turistler ya çıktığı yerde bardaklarla suyu tüketiyorlar ya da yanlarında getirdikleri şişe veya bidonlara doldurdukları suyu evlerine götürüyorlar.

Adını, ağızda bıraktığı acımsı tattan alan“Acısu”, herhangi bir ücret alınmadan yöreye gelenler tarafından tüketilebiliyor.
“Acısu’yun, analiz raporlarına göre , özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte.“Çoğumuzun sorunlarından biri olan yemek sonrası şişkinliğin ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Sindirimi kolaylaştırırken, bağırsak hareketlerini düzenliyor ve idrarı artırıyor”

Tahlil sonuçlarında su kıymetli bir sofra maden suyu”.

İdrar artırıcı özelliği sayesinde böbrek taşlarının düşürülmesinde etkin rol oynuyor. Ayrıca hararet derecesi bakımından sıcak sular grubuna girerek, romatizmal hastalıklarda, kırık çıkıklarda ve kadın hastalıklarında da haricen kullanılabiliyor. T

ANALİZ RAPORU

Refik Saydam Hıfzıssah Merkezi Çevre Sağlığı Enstitüsü Müdürlüğünün, numunelerin analizi sonucu “Acısu” hakkında verdiği rapor şöyle:
“Su, bikarbonatlı karbondioksitli (gazlı) karbogazoz sular grubundandır. İçildiği zaman mide motolitesini artırır, boşalmasını kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırır, barsak hareketlerini düzenler, idrarı artırır. Kıymetli bir sofra suyu niteliğinine sahiptir.

Hararet derecesi olarak sıcak sular girecek derecede ise romatizmal hastalıklarda, kırık-çıkık sekelleri ve kadın hastalıklarında banyo olarak kullanılmasının faydalı olacağı kanaati

Acısu Yayla Şenlikleri” için bir yorum

  1. Bahara merhaba demek için çok güzel bir fırsat. Doğanın uyanışına kemençe ile eşlik edebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir yorum yazın...