Uzungöl Turizm Merkezi, Trabzon ilinde en çok ziyaret edilen yerdir.

Uzungöl turizm merkezi

Uzungöl  Turizm Merkezi:

Uzungöl uzaklık bilgisi:
 Trabzon:   99 km
 Of-Uzungöl: 38 km
 Çaykara-Uzungöl: 19 km
 Rakım : 1090 m

Uzungöl turizm merkezi, Konaklama tesisleri, Camii, Telefon, Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip Uzungöl ‘de bakkal, kasap, fırın, lokanta bulunmamaktadır.
Yakın çevresinde görülmeye değer Balık gölü, Aygır gölü ve krater gölleri mevcuttur

Bir Doğa Harikası Uzungöl

Uzungöl turizm merkezi, Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeker. Özellikle son zamanlarda arap turistlerin vazgeçilmez gözdesi haline gelmiştir. Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu, kınalı keklik  gibi çeşitli hayvan türleri barınmaktadır.
Çevrede trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Arpaözü Köyü, Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

Trabzon göllerinden Uzungöl;

Toprak kayması sonucunda Haldızen(Demirkapı) Deresi’nin önünün kapanmasıyla oluşmuştur. Yeşilin her tonunu barındıran ormanlarla kaplı Uzungöl’de  son zamanlarda artan turizm potansiyeli ile  eski doğal ağaç evler nerede ise tamamen yok olmuş bu evlerin yerini otel ve dükkan tarzı sonradan yapılma sanayi ürünü ağaç yapılar almıştır. Göl çevresinde her ne kadar yürüyüş alanları yapılmış olsada derme çatma çadır ve baraka tarzı hediyelik eşya yada kafeler nerede ise gölün içine kadar girmiştir.

Bu bağlamda bölgeye gelen turistler Uzungöl merkezden dere boyu devam ederek daha yukarıdaki Uzungöle nispeten daha bakir kalmış yeşil alanlara, Demirkapı köyü dağlarında yer alan Balıkgölü ve Aygır gölüne doğru kaçmaktadırlar.

Uzungöl doğal parkını ziyaret etmek istiyorsanız, Of’a geldikten sonra,  Çaykara, Dernekpazarı, Uzungöl yazılı trafik tabelasıyla işaretmiş yolu takip ederek Uzungöl’e gidebilirsiniz.
Uzungöl bir köy, yayla ve dinlenme yeridir. Turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri ve doğal manzarası yerini malesef yavaş yavaş lunaparklara, motorsiklet kulvarlarına bırakmaktadır. Son zamanlarda artan motorsiklet kazaları nedeni ile bu tarz araçlar şu an için kaymakamlık tarafından yasaklanmıştır.

Uzungöl turizm merkezi
Uzungöl turizm merkezi

Uzungöl’ün taşıdığı doğal değerleri bütünleyen en önemli unsur, yöre koşullarına uygun bir tarzda yapılmış olan ve kendine özgü bir mimari stili yansıtan eski ahşap evlerin karakteristik yapıları bozulmadan bugüne dek gelebilmiş olmasıdır. Ancak bu evler artık nerede ise tamamen yok olmak üzeredir.
1989 yılında Tabiat Parkı ve 2004 yılında Özel Çevre ilan edilen bölge, özgün yapılaşmasının ve doğal çevresinin korunabilmesi amacıyla sit alanı kapsamındadır. Ancak sizlerde gittiğinizde göreceksiniz ki 1. derece sit alanı olan bu bölgede her yıl derme çatma plansız yapılaşma devam etmektedir.

Uzungöl, TrabzonÖzel ekolojik koşullara sahip dar bir alanın dışında yetişmeyen, tıptan kozmetiğe kadar pek çok alanda kullanımıyla uluslar arası değerler taşıyan endemik bitkilerin yaygınlığı ve çeşitliliği Uzungöl’ün gen koruma merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Çevre Trekking; kuş gözlem; botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki balık gölü ve etrafınaki bir çok krater gölü veya yakınlardaki Şekersu; Demirkapı; Yaylaönü gibi diğer yaylalara

geziler düzenleme olanağı vardır.

Yaban hayati bakımından oldukça zenginolan uzungöl ormanlarinda ayı, dağ horozu, dağ keçisi, tilki, vaşak, çakal, kurt, peçeli baykuş, karaca, alacasansar, yabani tavşan gibi hayvanlara rastlamak mümkündür..

Uzungöl’ün çevresindeki, Karester, Veli, Büyükyayla, Küçükyayla, Şekersu, Tabanoz, Limni, Multat, Durnalı, Karimazira yaylaları gerek zengin otlak alanları, endemik bitkileri, kendine özgü çiçek türleri, temiz, bol ve şifalı su kaynaklarıyla doğal hayvancılığa, saf süt ve süt ürünlerine olanak sağlar.

 

 

BALIK GÖLÜ:

Demirkapı köyünde Bayburt’a aşan dağın doruğunda bulunur. Adını içindeki alabalıklardan alır. Gölün etrafı yazın dinlenme yeri için idealdir. Gölde göl bisikleti ve zipline yapma imkanınız mevcut. Gölde balık avlamak yasaktır. Yol kenarında köylülerin sattığı yiyecek ve içecek imkanları mevcuttur. Göle yoldan yaklaşık 5 dk patika yol ile yürümeniz gerekmektedir.

 

Balık Gölüne Nasıl gidilir : Uzungöl’ den 21 km mesafede yer alır. Uzungöl’den sonra Yolun 6 km asfalt, 6 Km si döşeme taş ve geri kalan 9 Km lik kısım toprak yoldur. Göllere Demirkapı(haldizen) köyü içerisinden geçerek ulaşılmaktadır.

UZUNGÖL’ de Yemek

Aslında Uzungöl’ü iki bölümde ele alırsak yanlış yapmış olmayız. birincisi göl ve çevresindeki restaurant ve oteller, ikincisi biraz daha devam edip dere kenarındaki oteller ve restaurantlar.

Göl çevresinde oturabileceğiniz yerlerden biride Ada restaurant, Cağ kebabı ve balık yiyebileceğiniz adreslerden biri. Uuzngöl ile özdeşleşmiş caminin hemen solundan devam ederek bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ada Restaurant
Fevzi cakmak caddesi UZUNGÖL, Trabzon
TEL: (0462) 656 62 55

Yada cami tarafına dönmeden devam ederek ileride yer alan Sezgin Motel ve Restaurant veya İnan kardeşler tesislerinde yemek yiyebilirsiniz. Uzungölün en eski ve ilk kurulan tesis işletmecileridir. Özellikle tereyağında alabalık denemelisiniz.

 


Uzungöl turizm merkezi kış görüntüsü
Uzungöl turizm merkezi kış
Uzungöl Macera Parkı
uzungöl turizm merkezi macera parkı
Macera Parkı

Uzungöl Merkeze Yaklaşık 2 km mesafedeki macera parkı; özellikle çoçuklara güzel anlar vadetmektedir. İçerisinde Midilli atlarla gezebilir, tranbolin üzerinde zıplayabilir, su tekerlerinde su havuzlarında dönebilir, çocuk spor parkurlarında macera yaşayabilirler.

Ancak her bir aktivite için ayrı ayrı para ödenmesi ve ücretlerin yüksek oluşu büyük bir sorunuda beraberinde getirmektedir. her bir aktiviteye 2019 yılında 20 tl vermek zorundasınız. hele birden fazla çocugunuz varsa çocuklarınız hevesleri kursaklarında parktan ayrılmak zorunda kalabilirler. Eğlenmek her çocuğun hakkı bu nedenle ücretlendirme politikasının yeniden gözden geçirilmesi ve bu tarz yerlerin kar amacının yanında toplumsal mutluluğuda amaçlaması gerekmektedir. Hele ki söz konusu olan çocuklarımız ise.

uzungöl turizm merkezi macera parkı
Uzungöl Macera Park

Uzungöl Turizm Merkezi, Trabzon ilinde en çok ziyaret edilen yerdir.” için bir yorum

Bir yorum yazın...