Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela (Meryemana) Manastırı

Trabzon- Maçka : 29 Km
Sümela Manastırı- Maçka : 17 Km

Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Trabzon Merkeze 46 Km uzaklıkta bitki zenginliği ile dikkat çeken Altındere vadisi ve vadinin 300 m yüksekliğinde kurulan Sümela Manastırını mutlaka görmelisiniz. Manastıra hemen altında bulunan restoran yanından dik bir yokuşu yürüyerek yaklaşık 45 dk da çıkabilirsiniz. Eğer yürümek tercihiniz değilse, dere boyu arabanızla devam edip tabelaları takip ederek Sümela manastırına yaklaşık 200 m yürüyüş mesafesindeki noktaya arabanızla ulaşabilirsiniz.
Manastırda, su kemeri, kütüphane, mutfak, misafir odaları , sarnıçlar, kutsal suyun toplandığı havuz ve bir çok şapeller bulunmaktadır.
Sümela Manastırına Nasıl Gidilir : Trabzon Maçka ilçesi Altındere Köyü sınırları içinde yer alan Manastıra Trabzon-Erzurum Karayolu takip edilerek Maçka ilçesi merkezinden geçilerek varılır. Araba ile Trabzon Merkezden yaklaşık 40 dk mesafededir.


Sumela Manastırının efsanesi ise şu şekilde ; iki Atina’lı Barbabas ile yeğeni Sophronios rüyalarında Hz.Meryem’i görmüşler, rüyada Meryem onlara bir manastır yaptırmalarını ve yerini, nasıl gideceklerini tarif etmiştir.
St.Luka!nın yaptığı rivayet olunan tabloyu da beraberlerinde alarak deniz yoluyla Trabzon’a gelip, Karadağın sarp yamacında kiliseyi kurmak için karar kılarlar ve Theodosios devrinde (375-395)ilk kaya kilisesini kurarlar. Bu tarih, tesisin kesin kuruluş tarihi değilse de bahsedilen tarihler arasında yapıldığı sanılıyor. Bazı araştırmacılara görede burası M.S.385 yılında bazılarına göre ise 472 yılında yapıldığı belirtilmektedir.

Bu tarihler ve efsaneler bir tarafa bırakılacak olursa, manastırın tarihini Trabzon komnenosları devrinden sonra incelemek mümkündür. Trabzon komnenoslarından III.Alexios burasını yeni bir tesis halinde 1360 yılında inşa ettirerek 17 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğunda, 14 metre ğenişliğinde 72 odalı bir tesis yaptırmıştır. Trabzon kralları bu manastıra vermiş oldukları hediye ve haklarla, halkın desteğini sağlamışlardır.
Trabzon, Türkler tarafından alındıktan sonra, Osmanlı sultanları bu manastırın haklarına dokunmamışlardır. Manastıra Yavuz I.Selim (1512-1520) iki şamdan armağan etmiştir. Ayrıca Trabzon fatihi II.Mehmed’in de manastırın haklarını tanıdığını bildiren bir fermanı muhafaza ediliyordu. Yine Sultan I.Beyazıt, I.Selim, II.Selim, III.Murat, İbrahim, IV.Mehmet, II.Süleyman, Mustafa ve III.Ahmet tarafından verilmiş fermanların bulunduğu bildirilmektedir.
1962 yılında merdivenleri ile kapısı tamir ettirilerek turistlerin ziyaretine elverişli bir duruma getirilmiş olan görkemli yapı görenlerin hayranlığını uyandırmaktadır.1972 yılında ise örenyeri olarak ziyarete açılan yapı’ya orman içersinden 25-30 dakikalık bir patıka yolla ulaşılabilindiği gibi manastırın 200 metrelik yakınına küçük vasıtalarla da ulaşılabilir. Manastırın bulunduğu alan Orman Bakanlığınca Milli Parklar statüsüne alınmış olup Kültür Bakanlığınca da aslına uygun olarak onarımı devam etmektedir.

Bir yorum yazın...