Trabzon Gezilecek Yerler Ziyaret edilecek 11 Turistlik Merkez

Trabzon Ayasofya Camii
Trabzon Gezilecek Yerler  Ayasofya Camii

Trabzon gezilecek yerler deyince mutlaka yapmanız gereken şeyleri anlatmak , öyle sanıldığı kadar kolay ve kısa değildir.
Yaylalife gezi sitesi olarak başlıca noktalara değinmeye çalışacağız. Öncelikle Trabzon Merkez’de zaman geçirecekseniz yapmanız gerekenleri sıralayalım.
Gezilecek yerlerden, yeme içmeye, alışveriş ve daha bir çok etkinliğe rehber olacak yazımıza başlıyoruz.

Ayasofya Cami (Müzesi) Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini bir arada barındıran 13. yüzyıldan günümüze kadar değişikliğe uğramadan ulaşan Trabzon Ayasofya Müzesi. Türkiye’deki diğer Ayasofya müzeleri, İstanbul ve İznik’te bulunmaktadır. Mimarı dekorasyonu zengin olan Ayasofya müzesi, resim sanatı, taş işçiliği ve mozaik süsleri barındırır. Müzenin 25 m uzağında bir çan kulesi bulunur. Ayasofya’nın süslemelerini oluşturan frekslerde incilden alınan konular işlenmiştir. Trabzon merkeze 6 km mesafededir. Bahçesinde Yöresel yemekleri tadacağınız Kafe bulunmaktadır.

Ganita veya Boztepe çayınızı yudumlayacağınız mekanları oluştururken, Sabah kahvaltısı için Ayasofya Cami bahçesini, Öğle yada akşam yemeği için Cephanelik restaurantı tercih edebilirsiniz. Trabzon müzesi de merkezde tercih edebileceğiniz mekan olarak rotaya eklenebilir.

1- Ganita

Trabzon Gezilecek Yerler  ganita
Trabzon Ganita Çay Bahçesi

Trabzon Gezilecek Yerler ; Yazın güneşin batışını denizin üzerinden seyredebileceğiniz ender mekanlardan biri olan Ganita’da çayınızı bu eşsiz manzarayla yudumlamalısınız. Şehrin hemen kalbinde yer alan bu çay bahçesini Meydan merkezden sahile inerek kolayca bulabilirsiniz. Trabzon Ganita sahil, daha çok gençlerin ve üniversiteli öğrencilerin tercih ettiği bir yerdir.

2- Boztepe

Trabzon Gezilecek Yerler  boztepe

Trabzon Boztepe çay bahçesi, şehri kuş bakışı seyredip, Semaverinizin dumanı tüterken, çayınızı yudumlayabildiğiniz bir mekan. Boztepe’ye mutlaka çıkmalısınız. Karadeniz’i ve günbatımını burda tenefüs edebilirsiniz.

Özellikle yazın Trabzon’da serin hava almak isteyenlerin tercih ettiği mekan. Boztepeye doğru çıkarken yada en tepesine vardığınızda bir çok çay bahçesi bulunmaktadır.


3- Trabzon Surları

Trabzon Gezilecek Yerler  trabzon surları
Trabzon Surları

Trabzon Gezilecek yerler, Osmanlı dönemi camileri, han, hamam, tarihi köprü ve su kemerleri ile birlikte kentin her zaman vilayet merkezi olmuş tarihi Ortahisar Mahallesi , Trabzon Evlerini ve işte karşınızda Trabzon Kalesi. Yörenin en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak sizi selamlayacaktır. Atapark olarak geçen bu mevkiye Trabzon’un merkezi Meydan(Atatürk Alanın) dan yürüyerek 15 dk gibi bir zaman içerisinde varabilir, Meşhur Zağnos köprüsü ve vadisini gezebilir yorgunluğunuzu atmak için Varlıbaş AVM yada hemen karşısındaki Atapark’da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yorgunluğunuzu attıktan sonra dilerseniz hemen yanı başınızda Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar hatun camii ve Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Bu kadar Yaklaşmışken Ayasofya müzesi yeni hali ile Ayasofya Camii’nide görmelisiniz.

4- Cephanelik

Cephanelik

İrene Kulesi olarak bilinen ve Osmanlılar döneminde Cephanelik olarak askeri hizmetler alanında kullanılan mekanı görmeden, ( Şu an Restoran olarak hizmet vermektedir ). Trabzon Merkeze 3 Km Mesafededir. Şehrin merkezi Meydan denen mevkiden arabanızla yada dolmuşla gitmeniz mümkün.

5- Sera Gölü

Sera Gölü

Trabzon Sera gölü, dağ yamacının kayarak vadinin önünü kesmesiyle oluşmuş doğal bir göldür. Sahile

1,5 km, Trabzona 12 km olan gölün etrafında kamp alanı ve restoranlar mevcuttur. Şehir gürültüsünden uzak doğa ile başbaşa eşsiz manzarası eşliğinde zamanınızı geçireceğiniz Trabzon Sera gölünü gezip görmelisiniz.


6- Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

Şehrin 7 km mesafede Soğuksu mevkiinde 19.yüzyıl sivil mimari örneklerinden olan ve Trabzon halkının Atatürk’e bir hediyesi olan Trabzon Atatürk Köşkünü ziyaret etmelisiniz. Atatürk Vasiyetini burada yazarak Türk milletine hediye etmiştir.


7- Uzungöl

Uzungöl Trabzon-Uzungöl Mesafe : 99 Km Of-Uzungöl : 38 Km Çaykara-Uzungöl:19 Km

Uzungöl’e Nasıl Gidilir: Trabzon-Rize Sahil yolundan Rize istikametinde OF ilçesine varıldıktan sonra iç kısımda yer alan Çaykara ilçesine saparak varılır.

Ülke turizmine ve bölgenin tanınmasına önemli katkı sağlayan yaz kış ulaşımının sağlandığı, stresten ve şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak, gönlünüzce eğlenip doğanın tadına varabileceğiniz ender güzelliklerden olan Trabzon Uzungöl’ü Mutlaka Ziyaret etmelisiniz.


8- Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela (Meryemana) Manastırı

Trabzon Gezilecek Yerler  Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela (Meryemana) Manastırı
Sümela Manastırı

Trabzon- Maçka : 29 Km
Sümela Manastırı- Maçka : 17 Km

Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Trabzon Merkeze 46 Km uzaklıkta bitki zenginliği ile dikkat çeken Altındere vadisi ve vadinin 300 m yüksekliğinde kurulan Sümela Manastırını mutlaka görmelisiniz. Manastıra hemen altında bulunan restoran yanından dik bir yokuşu yürüyerek yaklaşık 45 dk da çıkabilirsiniz. Eğer yürümek tercihiniz değilse, dere boyu arabanızla devam edip tabelaları takip ederek Sümela manastırına yaklaşık 200 m yürüyüş mesafesindeki noktaya arabanızla ulaşabilirsiniz.
Manastırda, su kemeri, kütüphane, mutfak, misafir odaları , sarnıçlar, kutsal suyun toplandığı havuz ve bir çok şapeller bulunmaktadır.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir : Trabzon Maçka ilçesi Altındere Köyü sınırları içinde yer alan Manastıra Trabzon-Erzurum Karayolu takip edilerek Maçka ilçesi merkezinden geçilerek varılır. Araba ile Trabzon Merkezden yaklaşık 40 dk mesafededir.

9- Santa Harabeleri

Sante Harabeleri

Santa (Dumanlı) köyü; Gümüşhane ili ile Trabzon’un Arsin ve Araklı ilçeleri sınırınının kesişiminde bulunan çok eski Rum köyüdür.Üç ayrı yamaçta bulunan  Santa kentinin merkez mahallesinin adı “Piştoflu” olarak geçer. Bölgede günümüzde Piştoflu, Binatlı, İşhanlı, Terzili, Çakallı, Zurnacılı ve Sincanlı-Kozlu olmak üzere 7 mahalle ,  taş  ve kerpiçten yapılmış 300’ü aşkın ev bulunmaktadır. Bu alanda 8 kilisenin varlığı bilinmektedir. 5 adeti ayaktadır. Madencilik konusunda ileri bir medeniyettir. Santa havzadaki mevcut demir, kurşun ve kurşunla birlikte çıkarılan gümüş madenlerinin verimli bir şeklide işletilmesine bağlı olarak 16-18. yüzyıllar arası dönemde bölge önemli derecede gelişmiş ve ekonomik refaha erişmiştir. Bölge 1923 yılında nüfus mübadelesi ile boşaltılmıştır.

Santa Harabelerine nasıl gidilir :
1- Gümüşhane merkeze 80 km dir. Gümüşhane şehir merkezinden hareket ile Gümüşhane-Bayburt ana yolunu takiben Akçakale, Tekke, Arzular, Kabaköy, Yağmurdere, Taşköprü istikametinden devam edilerek ortalama 80 km. bir seyahat ile Santa bölgesine ulaşım sağlanır. Yağmurdere’den Taşköprü 8 km, Santa Harabeleri 15 km.’dir. Taşköprü-Santa harabeleri arası ise yaklaşık 7 km.’dir. Bu güzergah boyunca birbirinden güzel tarihi ve doğal güzellikler görülebilmektedir.
2- Santa bölgesine ulaşmak için kullanılacak diğer bir güzergah ise Gümüşhane-Trabzon anayolunu takiben sağlanabilir. Gümüşhane-Torul yolunun 12. Km.’sinden ayrılan yoldan Karaca Mağarası (5 km.) Cehennem Vadisi Kanyonu (6 km.), Krom Antik Kenti (22 km.), Cami Boğazı Yaylası (34 km.), Taşköprü Yaylası (57 km.) ve Santa Harabelerine (64) ulaşılabilir. Bu güzergâhtan toplam mesafe ise yaklaşık 76 km. olup yol boyunca birçok doğal ve tarihi değer görülebilir.
3- Trabzondan ise Trabzon il merkezinin doğusunda olan Arsin ve Araklı sınırları içerisindeki Yanbolu Vadisi’nden ulaşılır. Sahil yolundan devam ederken Köprü girişindeki tabelalar sizi yönlendirecektir.

10- Çal Mağarası

Çal Mağarası

Dünyanın ikinci uzun mağarası. İçinde küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır.
Çal Mağarası bir yer altı su kanalıdır. Girişten sonra 200. m’de iki kola ayrılmaktadır.
Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m. Uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden gelen suyun aktığı bir baca vardır.
Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 m.’dir. Bu kolun yaklaşık 60.m.sinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır.
İçerisindeki sarkıtı, dikiti, kendiliğinden oluşmuş çeşitli ilginç şekilleriyle, şelaleleri ve havuzcukları vardır.
Trabzon Gezilecek Yerler Ziyaret edilecek 11 Turistlik Merkez” için bir yorum

Bir yorum yazın...