Rize Gezilecek Yerler

Rize gezilecek yerler , mekanlar ve rize yaylaları için size bilgi vermeye çalışacağız.  Öncelikle Rize iline Hava yolu ile ulaşım şu an Trabzon Havalimanından sağlanmaktadır. Rize-Artvin arasında inşa edilen Havaalanının tamamlanmasının ardından Rize iline direkt uçabileceksiniz. Ancak Trabzon Havalimanının Rize iine 45-50 dk mesafede oluşu ve sürekli servisin olması nedeni ile Trabzon üzerinden Rize’ye varış yine güzel bir alterntifiniz olacak.

Rize gezilecek yerler ; Pokut yaylası
Pokut Yaylası

Rize gezilecek yerler başında palovit  şelalelesinden , asırlık gür ormanlara, muhteşem Ayder yaylasından fırtına deresine ve  dereler üzerindeki asırlık taş köprülere birçok doğal güzellik  vardır.  Rize yürüyüş yapıp, yemek yiyebileceğiniz bir sahile ve sahil tesislerine sahip. Ancak Rize’ye 4 km mesafede DAĞMARAN tesislerinden Rize’yi tepeden izleyebilir ve doğa ile iç içe bir yemek yiyebilirsiniz.

Rize gezilecek yerler içinde Rize ili kadar ilçeleri ve yaylalarıda ayrı güzelliklere sahiptir. İkizdere Çamlık’ta kuş gözlemleyebilir, meşhur  Laz böreğini tadabilirsiniz. Rize ve Trabzon denince akla ilk gelen  Hamsi Pilavı ve Hamsili Ekmeği yöresel yemekler yapan restoranlarda deneyebilirsiniz. Bu tarz restoranları Ayder yaylası yolu üzerindeki Çamlıhemşin güzergahında yada diğer turistlik noktalarda bulabilirsiniz. Kalite ve lezzet için yerel halktan güncel isimleri sorabiirsiniz. Hüsrev’in meşhur kuru fasülyesini tatmadan, Rize çayı almadan, Rize simidini yemeden Rize ‘den ayrılmayın. Herşeyden önce unutmayın ki Rize yeşili bol bir memleket ve gideceğiniz her ziyaret noktasında farklı bir doğal güzellik sizi büyüleyecektir.


Keyif ve Çay Adresi Rize Ziraat Çay Bahçesi
Rize gezilecek yerler ; Ziraat Çay bahçesi
Ziraat Çay bahçesi

Rize merkeze 2 km uzaklıkta yer alan çay bahçesi,  Rize Kalesi’ne ve kente hakim  manzaraya sahiptir. Çay bahçesi ve  Kafe şeklinde hizmet vermektedir.  Rize ilini gezdikten sonra özellikle yazın serin havada dinlenmek için uğrayabilirsiniz. Görülmekten daha ziyade dinlenmek için uğradığı bir mekan.


Rize Kalesi
Rize Kalesi
Rize Kalesi

Rize Kalesi,  şehir merkezinde yer alır. İç kale ve aşağı kalelerden meydana gelmektedir. Rize’ye kuş başı bakmak , biraz dinlenip  güzel bir çay yudumlamak için Kaleye gidebilirsiniz.Zilkale
rize zilkale
Rize zilkale, Rakım 750  m

Rize Çamlıhemşin ilçesi Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alan Çat Vadisindedir. Sarp bir kaya üzerinde yer alır.  Çat Deresi’nden ise yaklaşık 100 m yükseklikte bulunmaktadır. Muhafız binası, şapel ve baş kule bölümlerininden oluşur. Çevresinde konaklama imkanları, sosyal tesisler, kano ve rafting gibi farklı turizm alternatiflerinden faydalanabilirsiniz.


Ridos Otel ve Ilıcaköy Termal Tesisler
Ridos otel
Ridos otel

Kaplıca; Rize’nin İkizdere ilçesi Ilıcaköy Mevkiinde bulunur. Ridos OTEL bünyesinde konaklama   ve özel Kaplıca havuzu imkanı sağlamakta. Özel aile banyoları ve Apart imkanı mevcut. Yakındaki  Cimil Yaylasına doğru gezinti yapacaksanız yol üzeri Cimil Şelalesi ve Cimil vadisindeki Akırgel Şelalesini ziyaret edebilirsiniz.


Rize Ağaran Şelalesi
Ağara Şelalesi
Ağara Şelalesi

Yaklaşık 50 m yükseklikten dökülmekte olan Ağaran Şelalesi, Rize Merkez’e 30 Km uzaklıktadır. Ormanlık bir vadi sonundaki Ağaran Şelalesi, yürüyüş yapmak isteyenler ve doğal ortamda zaman geçirmek isteyenler için de uygun bir yer. Ancak  maceradan hoşlanıyorsanız , şelanenin yakınındaki yürüme parkurundan şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmına çıkarak    suyun kayaları aşındırmasıyla oluşturduğu doğal göletlerde yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Rize Ağaran Şelalesine Nasıl Gidilir :  Şelaleye, sahilden sonra büyük bölümü beton, bir kısmı da toprak yolla ulaşılıyor. Ağaran Şelalesi, Rize merkeze 30, Çayeli ilçesine ise 12 kilometre uzaklıkta Sırtköy sınırları içinde bulunmakta.


Rize gezilecek yerler ,Kıbledağı Mesire Yeri ve Kent Ormanı
Kıbledağı Mesire Yeri
Kıbledağı Mesire Yeri

Rize İl merkezine 25, Güneysu İlçesi’nden 9 km uzaklıktadır. “Kent Ormanı Projesi” çerçevesinde mesire yeri olarak düzenlenen alanda, 12 adet açık kamelya 3 adet kapalı sosyal tesis bulunmaktadır. Yürüyüş yolları ve ahşap çocuk oyun parkları ile donatılmış bir sosyal tesistir.

Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii
Kıbledağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii

Güneysu ilçesinde, kıble yönünde olması ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kıbledağı ismiyle anılan 1130 rakımlı dağın zirvesine Kıbledağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii inşa edilmiştir.


Pileki Mağarası
Pileki Mağarası
Pileki Mağarası

İyidere ilçesine bağlı Köşklü köyünde bulunan ve eskiden insanların mısır ekmeği yapımında kullandıkları pileki taşını çıkarmak için insan eliyle oyularak oluşturulan bir mağaradır. Mağaranın geziye açılan bölümünün uzunluğu 1500 m dir. Mağaranın içinde bir çok tünel, tünellerin sonunda da boşluklar, boşlukları takip eden tuneller, kuyular ve göller bulunmaktadır. Mağara belirli bir bölümüne kadar aydınlatılmıştır. Mağaranın girişinde Cafe-Restaurant mevcut.

Pileki Mağarasına nasıl gidilir :  Rize-Trabzon sahil yolundan İkizdere ilçesine gidin. İkizdere, Rize’ye 18 Km mesafededir. , Karşınıza Pileki Tabelsaı çıkacaktır.  Bu Tabeldadan yaklaşık 6 Km sonra mağaraya varabilirsiniz.  Köşklü Köyüne geldiğinizde karşınıza iki tane Pileki Mağarası levhası çıkacaktır. Bu sizi şaşırtmasın. Yolların ikiside mağaraya çıkmaktadır. Sağ taraftaki yol daha dik ama daha kısadır.


Rize Gezilecek yerler Haritası


Kız Kalesi
Kız kalesi
Kız kalesi

Rize’nin Pazar ilçesinin batı kısmında küçük bir yarımadada, kayalıklar üzerinde bulunan bu kale ne zaman ve kimin tarafından yapılmış olduğu tam bilinmemektedir. Kara ile bağlantısı yoktur. Sahil şeridi boyunca seyahat ediyorsanız bu sonradan restorasyon geçiren tarihi yapıyı yol üzerinde görebilir,  kalenin manzarasına sahip bir kafede çayınızı yudumlayıp dinlenebilirsiniz.


Rize gezilecek yerler ; Rize Yaylaları

Rize ilinde kiminin ulaşımı ve yolu güzel, kiminin ise yolu ve ulaşımı zor ancak sizlere muhteşem bir dünya sunacak olan masal kitaplarından çıkmış kadar güzel bir çok yayla vardır.

Ayder Yaylası
Rize gezilecek yerler Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Rize’de en çok bilinen ve ziyaret edilen yayla kuşkusuz Ayder yaylasıdır. İçerisinde Kaplıcaların oluşu, yaz ve kış olmak üzere iki ayrı Ayder yayla şenliğinin düzenlenmesi ve kışın ayak basılmamış karlarda profosyonel kayakçıların kayak yapmaya gelişi ile yaz kış etkinliklerle dolu bir beldemizdir.

Ayder Yayla Şenlikleri

Şenliklerden Ocak ayı sonunda yapılan Kardan Adam şenliği ve Haziranın 2. haftası yapılan Ayder Yayla Şenliği her yıl düzenlenmektedir. Kesin tarih ve Şenliklere ait program için Ayder yayla şenlikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rize Ayder Yaylası arası Kaç Km : 82 Km
Trabzon Ayder Yaylası arası kaç km : 160 Km
Ayder Yaylası Rakım : 1358

Ayder Yaylası Nerede: Rize’ nin Çamlıhemşin ilçesine 19 Km mesafededir. Karadeniz Ardeşen ilçesindeki  Fırtına Deresi’nin Karadeniz ile  birleştiği noktadan dere boyu tırmanılarak önce Çamlıhemşin ilçesine, ardından da yeşilin her tonunu barındıran bitki örtüsü ve çam ağaçlarıyla çevrili bu cennet bahçesi yaylaya ulaşılır .

Yaylaya yolu üzerinde küçük şelalelere, türkülere konu olmuş derelere ve bin bir çeşit çiçeğe rastlamak mümkündür.

Ayder Yaylası ormanları Dünyada “Bal Ormanları” olarak tanınır ve “Ayder Balı’nın” kaynağı çiçeklere ev sahipliği yapar.

Ayder Yaylası, sadece doğal güzelliğiyle değil şifalı havası ve sularıyla da yeryüzündeki cennettir.

Ayder Yaylası Konaklama

SERENDER OTEL
SERENDER OTEL
Rize/ Çamlihemşin/Ayder
Tel: +90 (464) 6572201

Ayder Yayla’sında pansiyondan, yıldızlı oteller dahil konaklama imkanları mevcut. Kaplıcadan faydalanacaksanız otelinizin kaplıcaya yakınlığını kontrol edin. 2020 yılı içerisinde toplu dönüşüm kapsamında bir çok yıkım ve düzenleme gerçekleştirilmektedir. 

Bu konaklama merkezlerinden biride İstanbul gördüğü her halinden belli Güleryüzlü İşletme Sahibi Tenzile Teyzemiz . Allah uzun ömür versin. Sizi evinizde hissettirecektir. Ayder yaylasına gelmeyi düşünmüşseniz zaten Ayderi çoktan tanımışsınızdır. Serender otel, Ayder yaylasının tam merkezinde bulunur.

Ayder Kaplıcaları
Rize’deki kaplıcalardan biri olan Ayder Kaplıcalarının, 260 metre derinlikten çıkan 50 derece sıcaklığındaki suları, onlarca çeşit hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Ayder balı

Ayder Yaylası’nı çevreleyen ve tüm dünyada Bal Ormanları olarak bilinen ormanlarda yetişen “Kafkas gülleri”, lezzeti ve doğallığıyla ün yapmış.

Akarsu turizmi ve kano rafting

Fırtına Deresi : Rize Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize’nin Ardeşen ilçesinde  Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi uzunluğu  57 km dir. Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Üzerindeki Kemer köprüler Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsüdür.

Fırtına Deresi’nde rafting heyecanını yaşamadan Rize’den ayrılmamak gerekir. Her botta profesyonel sporcuların bulunduğu bu sporu; ilk kez deneyecekler için genellikle, 1. ve 2. derece zorluktaki akıntısı çok az olan bölgeler önerilir. Bu parkurlar için  “yüzme biliyor olma” şartı aranmaz. Fakat Fırtına Deresi’nin 23 kilometrelik parkuru 3, 4 ve 5 olmak üzere üç seviyeden oluşmaktadır. Bu nedenle rafting denemesi yapmak için mutlaka yüzme biliyor olmanız gerekmektedir.

Fırtına deresi

Ayder’de denemek istediğiniz her spor için; Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü Web: www.dokadak.com

İkizdere Rafting : Rize İkizdere’de Karedeniz’in eşsiz doğası içerisinde, Dik yamaçları, uçsuz bucaksız dağları, yemyeşil yaylaları, köprüleri, coşkun akan dereleri ile adeta bir cennet. Dünyanın en önemli 200 vadisinden birisi olan İkizdere Vadisi ayrıca nehri ile doğaseverlerin rafting yapmasına olanak tanıyor.


Pokut ve Sal Yaylası
Rize gezilecek yerler, Sal Yaylası
Sal Yaylası

Pokut ve Sal yaylaları Rize’de gerçekten görülmeye değer yaylalardandır.

Pokut yaylası; 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 21 Km, Rize Merkeze 80 Km uzaklıkta 2100 rakımda doğa tutkunlarının vazgeçilmez mekanları içinde yer alır. Özgün mimariye sahip en eskisi 250 yıllık olan 50 civarında ahşap evin bulunduğu geniş çam ormanlarıyla çevrili Pokut Yaylası, trekking yapmayı sevenler ile fotoğraf çekmeyei sevenlerin vazgeçemedikleri yerler arasındadır.

Sal Yaylası; 

Çamlıhemşin’den 1,5 – 2 saat süren bir araç yolculuğuyla ulaşılabilen Sal Yaylası, Pokut Yaylası’na komşudur. Pokut’tan yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesiyle ulaşılabilmektedir.


Ovit Yaylası
Rize gezilecek yerler; ovit yaylası
Rize gezilecek yerler; ovit yaylası

İle Uzaklığı : 108 Km(Rize)  İlçeye Uzaklığı : 52 km (İkizdere) Rakım: 2640 m

Konaklama,Telefon,Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal,lokanta ve kır kahveleri vardır. Rize’nin  Ovit yaylasi;  İkizdere-İspir yolu üzerindedir. Karadeniz’in en güzel yaylaları arasında yer alan Ovit yaylasında Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ovit Yayla Şenlikleri 6-7-8 Ağutos tarihleri arasında yapılır


Anzer Yaylası

Anzer Yaylası Rize’nin İkizdere ilçesine 35 Km mesafededir. Balı ile Meşhurdur.

Anzer Balıyla Dünyada ün salmış yaylamızdır. Diğer adı Ballıköy dür. Çiçek çeşitliliği ve güzelliği ile diğer ballardan ayrılan Anzer Balı şifalı kabul edilmektedir. Heryıl çok az bir miktarda üretilebildiğinden fiyatı çok pahalıdır.


Rize Yemekleri

Rize yemekleri denince akla gelen ilk şey kara lahana çorbası, hamsili pilavı, meşhur kuru fasulyesi, kavurması ve muhlama bir diğer adıyla kuymağıdır. Kurusfasulye daha çok bu yemeği yapan özel lokantalarda yiyebilecekken diğer yöresel yemekleri turistlik yol üzerindeki her lokantada tadabilirsiniz.

Hamsili Pilav

Rize Gezilecek Yerler” için bir yorum

Bir yorum yazın...