Macahel Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı bir vadidir

Bölgenin adı Gürcüce’den gelmektedir. “Maca” bilek, “Hel” de el demektir. Kelime anlamı olarak Avuçiçi anlamına gelir.

Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı doğal güzelliklerini korumuş altı köyden ( Camili, Efeler, Düzenli, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan yöreye Maçahel denmektedir.Macahel in merkez köyü Camili dir. Türkiyenin tek ılıman yağmur ormanı olarak geçen bu bölgede Yağmura karşı tedbirli olmakta fayda var.
Türkiye’nin İlk UNESCO Biorezerv Alanı Macahel’i duyanlar adını Türkiye’nin tek tescilli biorezerv alanı olmasıyla duymuştur.UNESCO’nun tanımına göre; biyosfer rezervleri biyolojik çeşitliliğin korunması, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin korunmasına dönük uygulamaların denendiği, seçildiği, sunulduğu ve geliştirildiği alanlar. İşte Macahel de dünyadaki sadece 4000 küsür bioreservden bir tanesi.

Macahel’e gelmişken muhakkak görmeniz gereken bir yer de Maral Şelalesi. Kısa bir yürüyüş ile Maral şelalesine varılıyor. Bir vadiden aşağıya inmek gerekiyor. Aşağıya indiğiniz yerde bir çay ocağı da var. Şelalenin altında yüzmek mümkün. Ancak her zaman yukarıdan suyun şiddeti ile bir şeyin düşme riski olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Gorgit Yaylası

Efeler Köyündeki pansiyonlarda konaklayabilir, Maral(Skvedili) ve Zamalev şelalesini ziyaret edebilir, vaktiniz var ise gorgit yaylasına tırmanışa geçebilirsiniz.Tamamen ahşap olan iki katlı yayla evleri, Kaçkar Yayları’ndaki evlerden biraz farklı. Gorgit Yaylası yürüyüşü en çok yapılan yürüyüşlerden biri. Yolu çoğunlukla çamurlu ve yıpratıcı olsa da, anıtsal ormanların içinden geçmesi ile farklı bir rota. Ağaçların gövdesini ve yüksekliğini görünce insan bakakalıyor. Bu yaylanın araç yolu bulunmaması da artık nadir olan özelliklerden biri. Araç yolu / kolay ulaşım ile yaylalar çoğunlukla bozulmaya başlıyor. Borçka Karagöl’ü görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Macahel  de  Her yıl ağustos ayının ortalarında düzenlenen ”Bal Festivali”  zamanı bölgenin en canlı ve kalabalık olduğu zaman oluyor.

Ancak Yıldız Gölü, Beyazsu Yaylası ve Atanoğlu Yaylası gibi Karçal Dağı’nın yükseklerinde bulunan yerleri de görmek isterseniz kamplı  bir Karçal Dağı gezisi organize etmelisiniz.

Başlıca Göller :

– Karagöl : Borçka-Macahel yolu üzeri 20. Km.
– İkiz Göl : Karçhal Dağı Ziyaret Tepesi ‘nde iki göl.
– Cancği Gölü : Düzenli Yaylası üstünde.
– Naçadirev Gölü : Fındık Yaylası sonunda
– Kuyruklu Göl ( Kudyani Gölü ) : Maral Köyü -Mereta Yaylası’ nda Lekoban Yaylası’na yakın kısımda.
– Sadaraco Gölü : Efeler Köyü Demirkapı üstünde.

Macahel’de Kafkas Arıları
Macahel, Kafkas arı ırkının olduğu Türkiye’deki tek yer. Bu arının özelliği, dilinin daha uzun olmasıyla polenli bitkilerin en dipte kalan polenlerine bile ulaşabiliyor oluşu. Daha çok polen toplayabilmesi sebebiyle 1,5 kat daha fazla bal üretiyor ve diğer arı ırklarının toplayamadığı yerlerden polen toplayabiliyor.
Maçahel Ulaşım:
1-Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı, Camili mevkiinde bulunan Macahel e ulaşmak için; Hava yolu  ile Trabzona gelmeniz gerekmekte. Daha sonra Karayolu ile Hopa sahilinde saparak Artvin iline gelmeden Borçka ilçesine varacaksınız. Camili Borçka’ya 45 km Artvin’e 75 km dir. Borçka Trabzon havaalanına 230 km mesafede bulunmaktadır.Türkiye Gürcistan sınırında bulunan Camiliye varmak için Borçka dan Camili tabelasını izleyip,  Muratlı Göleti boyunca devam edip Sağa doğru ayrımdan devam ederek varabilirsiniz.
2-Batum Havaalanı : Gürcü hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde THY ile Batum’a yapılan uçuşlarda pasaportunuz olmadan  Hopa’ya geçerek Macahel’e ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazın...