Karagöl-Borçka

ARTVIN ARTVIN
Sonbahardan kalma ağaçlar , kışa hazırlık yapan bir göl , doğanın tüm renkleri ve harika bir göl manzarası.  KARAGÖL , Artvin ilinin Borçka İlçesinde bir göl.Doğanın tüm güzellikleri sanki burada toplanmış
Sonbahardan kalma ağaçlar , kışa hazırlık yapan bir göl , doğanın tüm renkleri ve harika bir göl manzarası. KARAGÖL , Artvin ilinin Borçka İlçesinde bir göl.Doğanın tüm güzellikleri sanki burada toplanmış

Artvin`in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl’e ulaşılır. Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir.

Konaklama: Orman İşletmesineait 27 yatak kapasiteli bir tesisin bulunmakta.

Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi`nin uygulandığı Camili köyünün, 7 kilometresi hariç toprak yolunu takiben ulaşılabilen Karagöl`e gitmek isteyenler, zorlu bir yolculuğun ardından adeta saklı bir cennetle karşılaşıyor.

Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin,1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıylaoluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirildi.

Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan göl, göç yolunda yer aldığı için eylül ayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmakta.

Yöresel müzik eşliğinde sizleri sıradışı manzaralarla doğaya götürüp; Özellikle trekking (Doğada uzun ve yorucu yürüyüş) severler için Erol Aslan’ın ÖNERDİĞİ Borçka ilçesi KARÇAL DAĞI BEYAZ SU YAYLASI ve Yıldız Gölü

Bir yorum yazın...