Ayder Yaylası; Rize’de kaplıca ve doğasıyla kendine çekmekte

çamlihemşin ayder yaylası

Ayder-Rize arası Mesafe :   84 km
Çamlıhemşin İlçesi-Ayder Yaylası arası Mesafe : 19 km
Rakım: 1350m

Konaklama,Telefon,Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal,kasap,fırın,lokanta ve kır kahveleri vardır.

Ayder Yaylası; Deniz seviyesinden 1358 metre yükseklikte olan bu yayla, dev çam ağaçlarıyla çevrilidir ve yeşilin her tonunu barındırır.

Fırtına deresi boyunca eşsiz güzellikleri seyrederek varacağınız Çamlıhemşin ilçesine bağlı  Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli ovaları, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla Kaçkar dağlarında, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir.

Ayder Kaplıcası:
Ayder Yaylası, sadece doğal güzelliğiyle değil şifalı havası ve sularıyla da yeryüzündeki cennettir. Bu nedenledir ki yaylanın diğer adı “Şifa Yaylası’dır.” Turizm Merkezi olan Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.  Ayrı ayrı 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesis Ayder’de insanların hizmetindedir.

Ayder’deki sifalı suyun grubu; madeni az ılıca ve içmeler grubuna girer. Şifalı suyun bileşimi sodyum sülfatlı, holgimetalik ve radyoaktivitelidir.

Ayder balı: Ayder Yaylası’nı çevreleyen ve tüm dünyada Bal Ormanları olarak bilinen ormanlarda yetişen “Kafkas gülleri”, lezzeti ve doğallığıyla ün yapmış. Ormandaki gülleri dolaşan arılar, daha sonra yöre halkının yüksek çamların tepelerine astıkları tahta kovanlara geliyor ve Ayder balını meydana getiriyorlar.Ayder balını diğer ballardan ayırmak için bilmeniz gereken şey, Anzer Balı Klasik bal renginden daha açık renkte ve daha bulanık görünümlü olan Ayder balı, karşıdan bakıldığında eritilmiş mumu andırıyor.

 Fırtına Deresi’nde rafting :

 Türkiye’nin en ünlü rafting parkuru olan Fırtına Deresi’nde bu akıl almaz deneyimi yaşamadan Rize’den ayrılmamak gerekir.Doğu Karadeniz Rize ili Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize’nin Ardeşen ilçesinde Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Üzerindeki Kemer köprüler Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsüdür. Fırtına Deresi’nde rafting heyecanını yaşamadan Rize’den ayrılmamak gerekir. Her botta profesyonel sporcuların bulunduğu bu sporu; ilk kez deneyecekler için genellikle, 1. ve 2. derece zorluktaki akıntısı çok az olan bölgeler önerilir. Bu parkurlar için “yüzme biliyor olma” şartı aranmaz. Fakat Fırtına Deresi’nin 23 kilometrelik parkuru 3, 4 ve 5 olmak üzere üç seviyeden oluşmaktadır. Bu nedenle rafting denemesi yapmak için mutlaka yüzme biliyor olmanız gerekmektedir. Ayder’de denemek istediğiniz her spor için; Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü Web: www.dokadak.com

 

Ayder Yaylasında her yıl küçüklü büyüklü pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Bölgenin resmi kurumları ve yerel dernekler tarafından düzenlenen bu etkinlikler yılın her mevsiminde devam etmekte. Fakat en büyük yayla şenliği Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Ayder yayla şenlikleridir. Yoğun katılımın olduğu ayder yayla etkinlikleri ile ilgili detaylar aşağıdadır.

 

2018 AYDER KARDAN ADAM Festivali (Şenliği) :
Etkinliğin Yeri : Ayder Yaylası (Çamlıhemşin), Ayder Yayla meydanı

Tarihi : 28-29 OCAK  2017

 

 

 

2018 AYDER Yayla Şenlikleri
Etkinliğin Yeri  :  Ayder Yaylası  Düzenleyen Kuruluşlar : Çamlıhemşin Kaymakamlığı-Belediye Başkanlığı
Tarihi :   Haziran 2.Haftası

Rize Gezilecek Yerler

Fırtına Deresi : Doğu Karadeniz Rize ili  Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize’nin Ardeşen ilçesinde  Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Üzerindeki Kemer köprüler Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsüdür.

Fırtına Deresi’nde rafting heyecanını yaşamadan Rize’den ayrılmamak gerekir. Her botta profesyonel sporcuların bulunduğu bu sporu; ilk kez deneyecekler için genellikle, 1. ve 2. derece zorluktaki akıntısı çok az olan bölgeler önerilir. Bu parkurlar için  “yüzme biliyor olma” şartı aranmaz. Fakat Fırtına Deresi’nin 23 kilometrelik parkuru 3, 4 ve 5 olmak üzere üç seviyeden oluşmaktadır. Bu nedenle rafting denemesi yapmak için mutlaka yüzme biliyor olmanız gerekmektedir.

Ayder’de denemek istediğiniz her spor için; Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü Web: www.dokadak.com

İkizdere Rafting : Rize İkizdere’de Karedeniz’in eşsiz doğası içerisinde, Dik yamaçları, uçsuz bucaksız dağları, yemyeşil yaylaları, köprüleri, coşkun akan dereleri ile adeta bir cennet. Dünyanın en önemli 200 vadisinden birisi olan İkizdere Vadisi ayrıca nehri ile doğaseverlerin rafting yapmasına olanak tanıyor.

Rize Gezilecek Yerler Haritası

Ayder Yaylası; Rize’de kaplıca ve doğasıyla kendine çekmekte” için bir yorum

Bir yorum yazın...