Artvin Borçka Karagöl

ARTVIN ARTVIN
Sonbahardan kalma ağaçlar , kışa hazırlık yapan bir göl , doğanın tüm renkleri ve harika bir göl manzarası.  KARAGÖL , Artvin ilinin Borçka İlçesinde bir göl.Doğanın tüm güzellikleri sanki burada toplanmış
Artvin Borçka Karagöl ‘de Sonbahardan kalma ağaçlar , kışa hazırlık yapan bir göl , doğanın tüm renkleri ve harika bir göl manzarası. KARAGÖL , Artvin ilinin Borçka İlçesinde yer alan ve bulunfuğu bölge tabiat parkı ilan edilen bir göldür. Doğanın tüm güzellikleri sanki burada toplanmış durumdadır. Aynı zamanda Artvin Şavşat ilçesinde de bir Karagöl daha bulunmaktadır. Genelde bu iki göl birbiri ile karıştırılır.

 

 

 

 

 

 

Artvin`in Borçka ilçesinden 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl ’e ulaşılır. Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir. Ancak son yıllarda göller koruma altına alınmıştır ve avlanmaya izin verilmemektedir.

Konaklama: Orman İşletmesine ait 27 yatak kapasiteli bir tesis bulunmakta.

Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi`nin uygulandığı Camili köyünün, 7 kilometresi hariç toprak yolunu takiben ulaşılabilen Karagöl`e gitmek isteyenler, zorlu bir yolculuğun ardından adeta saklı bir cennetle karşılaşıyor.

 

Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin,1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen Artvin Borçka  Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirildi.

Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan göl, göç yolunda yer aldığı için eylül ayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmakta.

Yöresel müzik eşliğinde sizleri sıradışı manzaralarla doğaya götürüp; Özellikle trekking (Doğada uzun ve yorucu yürüyüş) severler için Erol Aslan’ın önerdiği Borçka ilçesi KARÇAL DAĞI BEYAZ SU YAYLASI ve Yıldız Gölü

 

Konaklama:

5-6 km uzaklıkta yer alan pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Dere Pansiyon, Lamazi, Lapera, Meroli ve Yeşilvadi vb..
Ayrıca doğayla iç içe bir konaklama düşünüyorsanız tabiat parkında bulunan kamp alanlarında konaklama yapabilirsiniz.İster kendi çadırınız ile ister çadır kiralayarak kamp yapabilirsiniz.Piknik alanları, karavan ve kamp alanları için parkın içerisinde yer ayrılmış.Ayrıca parkın içerisinde bulunan tesislerde tuvalet ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Gölün hemen kıyısında kamp yapamıyorsunuz, kamp için ayrılan yerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz.

Bir yorum yazın...