Erzurum Kaplıcaları

Erzurum Kaplıcaları içinde daha önce Lalezar adı ile bilinen termal tesis ; şu anda Nenehatun termal olarak hizmet vermektedir.

Nenehatun Termal Tesisleri

Adres: Pasinler Yolu Üzeri 17. km Pasinler/ERZURUM

Telefon: 444 8 425

Kaplıcada Kadın ve erkek havuzları ayrı olmak üzere genel kullanıma açık havuzlar, aile havuzları, mescit, çocuk oyun alanı, sauna, hamam bulunmaktadır.

Erzurum Kaplıcaları nenehatun
Erzurum Kaplıcaları
Açık havuz bölümüne , kapalı havuzdan geçiş bulunmaktadır.

Nene hatun kaplıcası faydaları : Sodyumlu, Klorürlü, iyodürlü Kaplıca suyunun sıcaklığı 39-45 °C arasında değişmektedir. Romatizmal hastalıklardan ortopedik hastalıklara , nörolojik hastalıklardan deri hastalıklarına bir çok faydası bulunmaktadır.

Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır

Erzurum Kaplıcaları
Havuz alanındaki kafeden içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Fiyatlar uygun.

Aile odaları önceden rezervasyonla ayırtılabilmektedir. Rezervasyon esnasında su sıcaklığı istediğiniz seviyeye ayarlanabilmektedir. Saatlik olarak oda başı ücretlendirme yapılmaktadır.


Hasankala(Pasinler) Kaplıcası

Tel: 0 442 6615227

Kaplıcalar mah. ilhami araz cad.

Pasinler Kaplıcaları (Pasinler-Hasankale)
Su sıcaklığı : 39-45

Erzurum Kaplıcaları içinde yer alan kaplıca, Pasinler (HASANKALE) ilçesinde yer alır. Pasinler Kaplıcası romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisinde yararlı olmaktadır.
Kaplıca suyu 39-45 C. Arasında değişmekte olup, bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimlidir.  Su sıcaklığı suya yapılan su ilavesi ile düşürülmektedir.

Deliçermik Konumu :

Pasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum – Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yeralmaktadır. Kaplıca alanı Pasinler Ovası’nın kuzeyinde yeralan Hasanbaba dağı eteklerinde kurulmuştur. Pasinler Kalesinin Hemen karşısında pasinler çayının kenarında yer almaktadır. Kaplıcaya girişte Pasinler kalesini tam karşıdan seyredebilirsiniz.

Yaylalife olarak yorumumuz ;

Hamam içerisi  lüks olmamakla beraber güzel. Özel kabin kiralamanız mümkün. Küçük bir mescit mevcut. Havuz derinliği kademeli olarak 1.5 m ye kadar çıkmakta. orta büyüklükte bir havuz. Ancak özellikle yazın h.sonu çok kalabalık olması nedeni ile gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Tercihinizin kış aylarında olması yerinde olacaktır. Kaplıcadan çıkarken kaplıca suyu ile duş almanız mümkün. Kaplıcadan çıktıktan sonra pasinler çayı kenarında yeni yapılan Çardaklarda dinlenebilirsiniz.  Ulaşım Olanakları : Kaplıca tesisine Erzurum – Tahran uluslar arası transit karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür.Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcaları

Telefon : 0 442 691 21 95

Cep: 05534653919

Köprüköy /Erzurum

Erzurum Kaplıcaları , Köprüköy kaplıcası Erzurum’a 58 km, Pasinler ilçesine ise  18 km uzaklıktadır.
Köprüköy merkeze 3.5 km uzaklıktaki kaplıca ve çamur banyosuna yörede Deli çermik denmektedir.

Çamur, el değmemiş ve tam doğallığında ve tabii yerinde, kaynağında bulunuyor. Bu kaplıcanın suyu 26 C. olup, bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahiptir. Suyun Ph değeri 6.12’dir.
Köprüköy’deki Deli Çermik’teki kaynak soğuk,ılık ve sıcak suyu ve çamuruyla farklılığını gösteriyor. Erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı bölümlere ayrılmış deli çermik çamur banyoları ve kaplıcası’nda, güneş altında kurunmak için hazırlanmış beton ve yeterli alanlar bulunuyor. Deli çermik’te, böbrek hastaları için yararlı soğuk maden suyu kaynakları da bulunuyor. Buradaki Çamur banyosuna girenler şüphesiz sadece ağrılı hastalık sahipleri değil, Erzurum’dan cildini güzelleştirmek isteyenlerde buraya akın ediyor. Hem cilt hastalıklarında da şifa kaynağı olan Deli Çermik’te, Belediye, İller bankası aracılığı ile sosyal tesis ve konaklama tesisleri de yapmış.
Kaplıcanın suyu sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.

Tıbbı değerlendirme raporu:

Romatizmal hastalıkların,(Romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere)kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoratrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kaşıntılı ve döküntülü dermatolojik rahatsızlıklarda helioterapi ile kombine edilerek veya tek başına tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif dsitoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir


Ilıca Termal 

İlçe: Aziziye
Adres : Ilıca termal tesisler/ılıca
Telefon : +90442 6313028

Erzurum Merkez Aziziye İlçesi’nde bulunmaktadır. Şehir Merkezine ve Palandöken Kış Turizm Merkezi’ne 15 Kilometre, Havalimanına ise 10 Km mesafede bulunan tesisler, ulaşım olanakları bakımından oldukça avantajlı konumdadır. 36 standart – 4 suit olmak üzere 40 oda 120 yatak kapasitelidir. Açık ve kapalı restaurantlar, lobi, tam donanımlı toplantı, yaz-kış bahçesi, piknik alanı ve kongre salonundan oluşmaktadır. Kaplıca birimi ise bay ve bayanlar için ayrı ayrı tasarlanmış 150 cm derinliğinde 80 m2’lik termal havuzu, Türk hamamı, fin hamamı, sauna, fitness center, masaj odaları, cilt bakımı (özel kil), özel aile havuzları ile siz değerli misafirlerin hizmetindedir.

Bir yorum yazın...