Zeytinyağı Mucizesi; Faydaları

Sızma Zeytinyağı
Zeytinyağı

Zeytinyağından hem sağlık hemde güzellik anlamında tam olarak yararlanmanız içim öncelikle zeytinyağınızın hakiki zeytinyağı olması ve içerisinde katkı maddesi olmaması gerekir. Zeytinyağının içerisinde A,C ve E vitaminleri ile diğer yararlı mineraller yer almaktadır.

Sızma zeytinyağı, taş baskı ile elde edilmektedir ve bu sebeple içerisindeki besleyici unsurlar zarar görmemektedir.

Riviera zeytinyağı, Daha fazla yağ çıkartmak için basınç ve yüksek sıcaklıkta üretilir. Bunun sonucunda zeytinyağının tüm olumlu özellikler kaybolmaktadır.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?  Zeytinyağının rengine bakarak hakiki olup olmadığı anlaşılamaz. Hakiki zeytinyağının 3 özelliği vardır: Burukluk, Yakıcılık ve Aroma.

Zeytinyağına antioksidan özelliğini veren fenolik bileşikler yağa acılık ve yakıcılık kazandırır. Dilimizin üzerinde bakla şeklinde bir acılık, genizde yanma ve taze bir aroma hissettiğimiz yağ, kaliteli zeytinyağıdır.

Şişenin ağzı açıldığında 10-15 saniyelik koklama işlemi yapılmalıdır. Koklarken  meyvemsi, taze bir koku, Çimen kokusu, badem kokusu veya çeşitli çiçek kokularının kaliteli bir zeytinyağında olması gerekir.

Ayrıca ılık su ilede yağınızın kalitesine bakabilirsiniz.Zeytin yağını bir bardak ılık suyun üstüne çok az dökünüz. Şayet döktüğünüz zeytinyağı suyun üstünde baloncuklar haline gelip kısa bir süre içinde suyun üstünde kalıyorsa aldığınız zeytinyağı  katkısız ve hakiki bir zeytinyağıdır. Sahte yada Gerçek olmayan zeytinyağlarında ise  ılık suyun üstüne döktüğünüz yağ hemen suyun üstüne çıkar ve baloncuklar oluşmadan hızlıca suyun üstünde kalır.

Zeytinyağının maliyeti,  hem zeytin meyvesinin pahalı oluşu, hemde işlenmesi gibi nedenler göz önüne alındığıda  diğer birçok yağa oranla daha yüksektir. Bu sebeple çok ucuz olan zeytinyağlarına şüphe ile yaklaşılmalıdır. Hakiki zeytinyağının belirli bir maliyeti vardır ve bunun altında satılabilmesi de mümkün değildir.
Zeytinyağını kokladığınızda kötü ve ağır bir koku alıyorsanız, tattığınızda çok tatlı ise veya herhangi bir acılık yoksa, yemek borunuza doğru bir yanma oluyorsa ya da yemek sonrası mide yanması yaşıyorsanız aldığınız ürün gerçek olmayabilir.

 • Zeytinyağını buzdolabında 30 dk buzluğa koyduğunuzda donuyorsa bu hakiki olduğunu gösterir. Eğer donmayan kısımları varsa, bu da katkılı olduğu anlamına gelir. Kaliteli zeytin yağı donduğunda alt tarafında siyah noktacıklar görmeniz gerekmektedir.Bunlar ufak zeytin parçacıklarıdır.
 • Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu olmalıdır.
 • Zeytinyağını yutarken kendine özgü aroması genzinize yayılmalı, diliniz arkasında bir acılık hissedilmeli ve bu acılık bir süre sonra geçmelidir.

Zeytinyağının Bazı Faydaları:

 • Zeytinyağı; kabızlık, kansızlık, gut hastalığı, yüksek tansiyon, deri çatlamaları, kolestrol ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Zeytinyağının sindirimi diğer yağlara oranla daha kolaydır.
 • Çocuklarda zeytinyağı tüketimi beyin ve kemik gelişimini desteklemektedir.
 • Kolestrolde en düşük oran zeytinyağını yoğun olarak kullanan Ayvalık civarındadır. Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi yoğun zeytinyağı tüketen ülkelerde kalp ve damar hastalıkları oranı daha düşüktür.
 • Bir ziyafet öncesi ve sonrası alacağınız bir kaşık zeytinyağı karışık içkilerden doğacak sarhoşluğu azaltır ve hazmı kolaylaştırır.
 • Kabızlık problemi yaşayan kişilerin sabah aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağı tüketmesi faydalı olabilir.
 • Zeytinyağını yüz bölgenizde sık kullanmanız sonucunda kıl kökleri kuvvetlenip yüz bölgenizde kıllanma olabilir. Bu sebeple zeytinyağının dengeli kullanımı çok önemlidir.
 • Zeytinyağı osteoporoz ile savaşır.İspanyol araştırmacılarına göre zeytinyağı tüketimi depresyon riskini azaltabilir.
 • Zeytinyağı tüketimi Alzheimer riskini azaltabilir.

Zeytinyağı ile İlgili Hileler
Zeytin ağacının yaprakları ile aroma elde edilen kanola yağının zeytinyağından ayırt edilmesi çok zordur.
Asidik derecesi 8 olan yağlar ısıtılıp yüksek derecede asit oranı 1’e kadar indirilmekte ve sızma şeklinde piyasaya sürülmektedir.
Zeytinyağının içerisine pamuk yağı, ayçiçeği yağı ya da fındık yağı gibi daha ucuz yağlar karıştırılmaktadır.

Bir yorum yazın...