Buzdolabında Saklanmayacak Besinler

Yanlış bilinenin aksine buzdolabı her besinin taze ve uzun ömürlü kalmasını sağlamaz. Bazı besinler buzdolabına girmemelidir. İşte onlardan bazıları…

Zeytinyağı; Zeytinyağını karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Zeytinyağını saklayacağınız yer ne çok sıcak nede çok soğuk olmamalıdır. Çok soğuk olmamak kaydıyla serinyerde muhafaza edilmelidir. Çok soğuk yerde katılaşabilir. Eğer günlük olarak kullanıyorsanız küçük cam şişelerde tezgah üstünde saklayabilirsiniz.

Muz; Özellikle Olgunlaşmamış muzları soğuktan uzak tutmak gerekir. Ayrıca taze muzun soğukta bırakılması yüzeyinin hasar görmesine ve çabuk bozulmasına neden olur. Bu nedenle muzlar kahverengileşinceye kadar buzdolabı dışında saklanmalı daha sonrasında buzdolabına kaldırılmalıdır.


Ayrıca muzu soyduktan sonra dilimleyip üzerine bal dökerseniz çok uzun süre bozulmadan muhafaza olduğunu göreceksiniz.

Bal;  Soğutmak balın moleküler yapısına zarar verir ve lezzetini bozar. Dolayısıyla elinizde kalitesi bozulmuş bir ürün kalır. Bu nedenle balınızı sıcaktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

 Çilek;  Çileklerini eve getirdikten hemen sonra buzdolabına koymalısınız. Ancak yıkadıktan sonra buzdolabına sokmak küflenmelerine neden olabilir.

Bir yorum yazın...