Hakiki Tereyağı

Organik tereyağı

Hakiki tereyağı denince ilk akla gelen isimler Trabzon yada Akçaabat tereyağıdır. Şu an piyasada elde edebileceğiniz market ürünü olarak ödüllü Tonya tereyağını marketinizden bulabilirseniz alabilirsiniz.

1- Rengine bakın

“Kaliteli ve organik tereyağının sapsarı olmalı” diyenlerdenseniz yanıldınız! Köy yerinde yapıldığından eminseniz haklı olabilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağının içinde bol miktarda katkı maddesi olabilir. Bu nedenle rengi ışıkta beyaza dönen ve çok açık renkli olmayan tereyağını almaya özen göstermelisiniz.

2- Koku ele veriyor

Hakiki tereyağı, kokladığınızda paketinden dahi kokuyu hissedebilirsiniz. Paketi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağı sahte olabilir. Organik tereyağında koku paketin dışına kadar çıkacaktır. Aynı zamanda pişerken yaydığı iştah açıcı acıktırıcı bir tereyağı da organik olarak tanımlanabilir.

3- Kıvamı önemli

Tereyağının organik olup olmadığını anlamak için kıvamına bakabilirsiniz. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir kıvama gelen ve eriyen tereyağı, organik olarak nitelendirilebilir. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpükler de tereyağının organik olduğunu gösterir.

4- Parçalanarak eriyorsa

Bir parça tereyağı alarak bir bardak sıcak suyun içine bırakın. Eğer tereyağınız tek parçada küçüle küçüle eriyorsa gerçek, su içinde parçalara ayrılarak eriyorsa sahte demektir.

5- Buzdolabından çıkardığınızda.

Buzdolabından çıkardığınız tereyağına bıçak vurduğunuzda eğer ufak ufak parçalanıyorsa bu doğal olduğunun bir işareti olabilir. Ancak yağınızın bütünü parçalanıyorsa çatlıyorsa sahte olabilir!

Bir yorum yazın...