Ovit Yayla Şenlikleri

Ovit yayla şenlikleri
Ovit Yayla şenlikleri, geleneksel olarak Ekşioğlu Vakfı tarafından düzenlenmekte.  17-19 Ağutos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Geçtiğimiz senelerde yaklaşık 250.000 bin kişiyi ağırlayan, 2640 metre rakıma sahip olan Ovit’te eğlence doruklara çıkar…

Eski İsmi : İle Uzaklığı: 108 km (Rize)
İlçeye Uzaklığı: 52 km (İkizdere)
Rakım: 2640 m

Konaklama,Telefon,Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal,lokanta ve kır kahveleri vardır.

Ovit Yayla Şenlikleri öncesinde, 17 Ağustos akşamı Ovit Yaylası’nda Hacı Hakkı Ekşi Camii’nde şehitler için Kuran-ı Kerim okutulacak. İki gün boyunca devam edecek şenlikte sanatçılar sahne alacak ve  yöresel yarışmalar yapılacak. Bölge esnafının panayır şeklinde stantlar açacağı yaylada Doğu Karadeniz’in yöresel ürünlerinin satışı yapılacak. Şenlikte birbirinden ünlü sanatçılar sahne alırken özellikle Karadeniz müziğinin dev isimleri bu şenlikte yine sahnede olacak.

2018 şenlikler şu şekilde gerçekleşmişti.

Ekşioğlu Vakfı 20’inci Uluslararası Ovit Yayla Şenlikleri’nin 2’inci gününde, Rize, Erzurum ve Trabzon’dan gelen yaklaşık on bin kişi yaylada toplandı. Ekşioğlu Vakfı Başkanı Aydın Ekşi, Başkan Vekili Süleyman Ekşi, Yönetim Kurulu Üyesi Galipcan Ekşioğlu’nun da izlediği şenliklerde alanda toplanan kalabalık birlikte Türk Bayrağı açtı. Karadenizli sanatçılar Aslıhan Çiçek, Turan Şahin ve Volkan Arslan sahne aldı. Karadenizli sanatçıların konserleri sırasında vatandaşlar el ele dakikalarca horon oynadı.

Şenliğin ilk gününde ilginç bir deneme gerçekleştirildi. Sunucu Necati Selvitop’un “En uzun süreli horon oynamaya var mısınız?” dediği kalabalık, önce el ele tutuşarak geniş bir halka oluşturdu. Ardından, Karadenizli sanatçıların hareketli ezgileri ile horona başlayan kalabalık doyasıya oynadı. Horon sırasında yorulan ve kenara çekilenler bir süre sonra oyuna yeniden devam etti. Şenlik alanında piknik yapan ve yaylada gezintiye çıkanlar da horona eşlik etti. Bu sürede görevliler horon halkasında kaç kişinin olduğunu tespit etmeye çalıştı. Vatandaşlar, 2 saat 16 dakika 20 saniye boyunca horon oynadı.

Şenlik alanında yöresel ürünler sergileri de açıldı. Bölgede üretilen ekmek, tereyağı, süt ve süt ürünleri ile el emeği göz nuru işlemeli çorap ve örtüler sergilendi.

YAYLAYI SİS BASTI

Şenlikte sanatçı Altay da sahne aldı. Sevenlerine doyumsuz müzik ziyafeti sunan şarkıcının konseri sırasında Ovit Yaylası bir anda sisle kaplandı. Altay sisle kaplanan ve adeta göz gözü görmeyen yaylada verdiği konser vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi. Altay, şarkılarına oynayarak eşlik eden kalabalığa ‘Durmak yok oynamaya devam’ çağrısında bulundu.

Rize Ovit yaylasi İkizdere-İspir yolu üzerindedir.  1000 metreye kadar olan yükseltilerde yayvan yapraklı ağaçlar,  bu yükseltiden sonra 1550 metreye kadar yerini çam ağaçlarına ve 1550 metreden sonra ise  bol yeşillikli meralara birakiyor. Rize İkizdere ilçesine  yaklaşık 52 km uzaklıktadır.
Ovit yaylası,  Karadeniz’in en güzel yaylaları   arasındadır. Ovit’e gelip keşifler yapmalı,  doğayı tenefüs ederken  bol bol fotoğraf çekerek her anı ebedileştirmelisiniz. Ovit Yaylası şenlikleri her yıl yapılmaktadır ,  gezinizi Ağustos ayı içerisinde  yaparsanız yüksek rakımlı bu bölgenin eğlenceyle doruklara çıktığı yayla şenliklerinede tanıklık edebilirsiniz.

 Güncel tarih bilgileri için yaylasenlikleri.com sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir yorum yazın...