Laz Ralli

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde “Laz Ralli” tahta araba şenliğinin bu yıl sekizincisi yapılacak.
“Tahta araba yarışları, Yöresel halkoyunları, Eğlenceler, Konserler, Ödüllü yarışmaların olduğu etkinlik Ramazan bayramının 2. günü Dikkaya Köyü’nde gerçekleşecek”

Bu yıl ayrıca Laz dili ve kültürünü de etkinliklere taşıyor.

LAZCA İÇERİKLER
Yarışlarda Lazca levhalardan Lazca sunumlara kadar bir çok alanda Lazcaya yer veriliyor. Lazca şarkıların yanı sıra sunumlarda Lazcanın da yapılması gündemde.
Çocuklar, gençler ve yaşlılar kategorilerinde yapılan yarışmalara yarışmacılar kendilerinin yapıp geliştirdikleri tahta arabaları ile katılırlar. Kıran kırana geçen müsabakalarda hız sınırını aşarak Finish noktasında durmakta güçlük çeken yarışmacıların yanı sıra bindikleri aracı ayakları ile itecek kadar yavaş giden katılımcıları görebilirsiniz. Çok sayıda kişinin izlediği yarışmalarda küçük çaplı kazalar da yaşanmaktadır.
Mekaleskirit Köyleri Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Ramazan Bayramı’nın neşeli geçmesi için düzenlenen şenlikte, tahta arabaların parkura uygun olup olmadığı tek tek kontrol edilir.
Yarışlara, büyüklerde , yaşlılarda, çocuklar kategorisinde katılım sağlanır. Yaşlılar ve çocuklar 300, büyükler ise bin 500 metrelik parkurlarda yarıştırılır.

Bir yorum yazın...