Artvin Kamp Yerleri

Artvin Kamp yerleri öyle saymakla bitmez. Artvin ili tam bir kamp cennetidir. Sahil şeridinde bulunan plajlarda, orman içi dinlenme yerlerinde, milli parklarda Kamp ve Karavan Turizmi için uygun yerler ; Kemalpaşa Plajı ve çevresi, Kafkasör Orman İçi Dinlenme Yeri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl,   Hatila Vadisi, Sahara, Yusufeli Kaçkar  Turizm Merkezi ve Yusufeli Çevreli Köyü Rafting Kamp Merkezi’dir. 

Şavşat kamp yeri
Şavşat Balıklı Göl

Şavşat Balıklı Göl

Kalabalıklara karışmadan kamp yapabilmeye imkan tanıması ve işletmecisi Elif Hanım’ın güler yüzlü ve leziz sofraları. Burada ağaçların içinde minik bir göl, yanındaki ağaç evde ufak bir restoran ve gölün kenarına serpiştirilmiş bir iki kamp alanı var. Mangal yapmak isteyenler için açık kamp alanının yanında şömine de bulunuyor. Ayrıca bir 15-20 dakikalık yürüyüşle birkaç ufak göle daha varıyorsunuz

Nasıl Gidilir? Göl, Şavşat’ın Pınarlı Köyü’ne bağlı. Ulaşım için Şavşat Karagöl’den sonra Veliköy’e geliyorsunuz sonra Pınarlı Köyü’ne. Rakım yüksek olduğundan GPS’ler çekmeyebilir ama yolun devamında tabelalar sizi yönlendiriyor. Yollar biraz bozuk ve toplu taşıma yok. Ancak şahsi aracınız veya turlarla gelebiliyorsunuz.

Şavşat-Kargöl

Şavşat karagöl kamp
Şavşat karagöl kamp

Şavşat ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan, 8–10 hektar büyüklükteki Karagöl’e 30 km. toprak yolla, özel veya kiralanacak araçlarla ulaşılabilir.Karagöl-Sahara Milli Parkı, Şavşat ilçesine 17 km. uzaklıkta olup, Şavşat-Ardahan yolu üzerindedir

Elektrik ve su mevcut olan Karagöl’de Orman Bölge Müdürlüğü’nün dinlenme binası ve telsizi hizmet vermektedir. Şavşat ve civarında da vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar yaşamaktadır.

 


Kafkasör Turizm Merkezi

1250 m rakımdaki Artvin Kafkasör yaylasına il merkezinden 10 km. toprak yolla ulaşılmaktadır. Kafkasör yaylasında 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır. Boğa Güreşleri, her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenir ve 3 gün sürer. Özellikle bu zamanda bolca kamp kurulur. Boğa güreşleri etkinliklerinde günübirlik satış yerleri kurulmaktadır. Yaylada; Cıskaro, Yalnızhasan ve Acısu diye adlandırılan şifalı sular bulunmaktadır.


Yusufeli-Kaçkar Turizm Merkezi-Yaylalar Köyü

Ulaşım: Yaylalar köyü,Yusufeli ilçesinin 53 km. batısındadır. Yusufeli – Sarıgöl beldesi arası 20 kilometrelik stabilize yolda ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Sarıgöl – Yaylalar köyü arası 33 km. olup, toprak yoldan özel ya da kiralanabilir araçlarla Yaylalar köyüne gidilebilir. Yaylalar köyü – Dilberdüzü kamp yeri arası 10 km. patika yoldan yürüyerek gidilebilir.

Özellikler: 3. 200 m. yükseklikteki Yaylalar köyü çeşme, elektrik, sağlık ocağı gibi altyapıya sahiptir. Köyde bakkal, kır kahvesi, lokanta, fırın ve kasap bulunmaktadır.

Yaylalar köyü, Kaçkar dağına tırmanmak İsteyenlerin ara konaklama merkezi konumundadır. Tırmanıştan önce köyden yeme içme malzemeleri satın alınabilir, yük taşıma için katır kiralanabilir. 3. 328 m. yükseklikteki Dilberdüzü, Kaçkar dağları zirvesine en yakın kamp yeridir. Bol soğuk suyu bulunan Dilberdüzü’nde altyapı bulunmamaktadır. Dilberdüzü’nden itibaren 3. 932 m. rakımlı Kaçkar dağlarına rehbersiz çıkmak tehlikelidir. Bölgede vaşak, ayı, yaban keçisi, kurt, çakal, tilki gibi yaban hayvanları izlenip, görüntülenebilir.

Yaylalar Köyü yolu üzerinde Altıparmak köyünde, Altıparmak (Borhal) kilisesi ziyaret edilebilir. Köyde dokunan ipek halılardan satın alınabilir.

Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için pek çok pansiyonun bulunduğu Sarıgöl Beldesi’nde kalınabilir. Sarıgöl’de PTT, WC elektrik gibi altyapı mevcut olup, bakkal, kır kahvesi, fırın, lokanta, kasap hizmet vermektedir.

Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl
Artvin Borçka Karagöl

Artvin`in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl’e ulaşılır. Öncelikle Şavşat ilçesinde de bir Karagöl var, belirtelim. Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir. Artvin’in en meşhur simgelerinden Borçka Karagöl. Artvin’in tüm Türkiye’nin en güzel destinasyonlarından Borçka Karagöl, Tabiat Parkı’nın içinde yer alıyor. Özellikle Fotoğrafcıların ve Kampçıların en uğrak yeri. Tesisinde çay içebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Umumi tuvalet mevcut. Yaz aylarında sinekler sizi rahatsız edebilir. hazırlıklı gidin.
Fotoğrafçılık için – Artvin’in en güzel vakti Eylül sonu – Ekim başına denk gelen folyaj vakti; yani sonbahar kırmızılıklarının dalları boyadığı, yerleri sarı yaprakların örttüğü mevsim geçişi vaktidir ve bolca yağmur yağar.


Mençuna Şelalesi

mençuna şelalesi kamp
Mençuna şelalesi kamp

Artvin kamp yerlerinden biride Çifteköprü’den geçerek geleceğiniz Arhavi’deki Mençuna Şelalesi, Arhavi ilçesine 16 Km uzaklıktadır.  Mençuna ismi lazcadır ve lazcada paylaşılan, ortak yer anlamına gelmektedir.
 Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Dik bir patikadan yarım saat yürüyerek ulaşılan şelalelenin doğal olarak oluşan havuzunda keyif yapabilirsiniz. Mayonuzu getirmeyi unutmayın 
Olimpera Köy Evi: Mençuna Şelalesi yolunda yer alan evde, kahve molası verip ağaç evden Arhavi manzarasını seyredebilirsiniz. Burası aslında ağaç evde veya otantik köy evinde kalabileceğiniz bir konaklama noktası. Dilerseniz serpme kahvaltıya da gelebilirsiniz

 


Sahara Yaylası

Sahara Yaylası, Şavşat ilçe merkezinden 18 km mesafede, kamp ve karavan turizmi için uygun yerlerden biridir. Zengin flora ve faunası, ilginç jeolojik özellikleri ve doğal peyzaj güzelliği ile 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Bölgede karavan ve çadır kampı kurabilirsiniz.

Sahara Yaylası Kamp Alanı WC vb Olanaklar

Bölgede herhangi bir tesisi bulunmamaktadır. Erzak ihtiyacınızı ve wc gibi imkanları yakın çevreden giderebilirsiniz.


Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin il merkezinden 8 km’lik asfalt ve taş parke karışımı bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu, Hatila Vadisi’ne ülkemizde nadir rastlanan bir alan olma özelliğini vermektedir.

Bu yolun 5 km ilerisinde ise Türkiye’nin en yüksek cam seyir terasına ulaşabilirsiniz.

 Milli Park içinde günübirlik ziyarete ve kamp yapmaya uygun alanlar bulunuyor. Vadide 4 farklı orman gölü bulunmakta. Hatila Vadisi Milli parkı kamp yapmaya elverişli olduğu gibi alanda bulunan karavan ve bungalovları kiralayarak da konaklama yapabilirsiniz.


Artvin’deki Şenlik tarihleri için tıklayınız.


Bir yorum yazın...