Kadırga Yayla Şenlikleri

  • Eski İsmi :   Eskala
  • İle Uzaklığı: 92 km (Trabzon)
  •  İlçeye Uzaklığı : 24 km (Tonya)
  •  Rakım : 2200 m
  • Kadırga Yayla Şenliği :   Temmuz ayı 3. Cuma Günü

 

Telefon, Elektrik, su ,  WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta ve kır kahveleri mevcuttur.

Gümüşhane ve Trabzon il sınırındaki Kürtün ilçesi Süme köyü sınırları içerisinde  Zigana Dağı üzerinde yer alır. Kadırga Yaylası’ndaki 550 küsür yıllık Kadırga Açık Camisi’nde, her yıl  binlerce insan açık havada ibadet ediyor.
1400 lü yılların başından itibaren Kadırga şenlikleri adı altında Kadırga yaylasında Festivaller yapılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiştir.

 
   Çürük ortası denilen Temmuz ayının son iki ve Ağustos ayının ilk haftası yörede Dernek olarak adlandırılan yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Köyllüler sabahleyin kafileler halinde yola çıkar ve kah kemençe çalarak kah  horonlar teperek , havaya silah atarak  yaylaya varırlar. Bütün gün akşama kadar türlü türlü yemekler, yenilip,oyunlar oynanır.

Özellikle Temmuz ayının 3. haftasına rastlayan Cuma günü düzenlenen Kadırga Festivali(Otçu Festivali) büyük bir coşku ile kutlanır. Kadırga yaylasında  1400’lü yıllardan beri Kadırga yayla şenlikleri yapılmakta  ve bu özelliği ile  ülkemizin en eski geleneksel yayla şenliği sıfatını kazanmaktadır.
Kadırga şenliklerinin Cuma günü yapılması şenliklere katılan halkın Cuma namazlarını Kadırgada bulunan açık Camide topluca kılmaları için düşünülmüştür. Her yıl binlerce kişi, Temmuz ayının üçüncü cuma gününde hep birlikte cuma namazı kılarlar. Hem Cuma namazı kılmak hem de şenliklere katılmak için gerek bölgeden gerek Türkiye’nin dört bir yanından gerekse yurt dışından binlerce kişi yaylaya gelir.
Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, davul zurnalı eğlenceler sırasında tonlarca et, ekmek, yayık ayranı tüketilen Kadırga Şenlikleri büyük bir pazara, panayıra benzemektedir.

Kadırgada bulunan açık camide Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Cuma namazı kıldığı söylenmektedir. Bu açık caminin de 1400’lü yıllardan beri, yani Kadırga ile birlikte varolduğu göstermektedir. İki minaresi daha sonrada ilave edilmiştir.

 

Kadırga Yaylası  ULAŞIM :
Kadırga yaylası, Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi’nin 14 km. doğusundadır. Ham toprak yolla ulaşılan yaylaya yaz aylarında ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

 

 
Kadırga Yayla Şenlikleri” için bir yorum

Bir yorum yazın...