Kümbet Yayla Şenlikleri

Koçkayası Yaylası Birun Dağ evi tesisleri
Kümbet Yayla Şenlikleri, Koçkayası Yaylası Birun Dağ evi tesisleri

Kümbet Yaylası, Koçkaya Yaylası ve Kümbet Yayla Şenlikleri ; Giresun’a yaklaşık 60 km mesafede bulunan Kümbet Yaylası, yakın çevredeki bazı yaylalar ve Aymaç Mevkii’nden oluşuyor.  1640 m rakımlı yaylada  PTT,  sağlık ocağı, kasap , bakkal, et lokantası, fırın, kır kahvesi ve oto tamircisinin hizmet vermekte.Yaylada El dokuması ve örme sepet gibi özgün ürünler de satın alabilirsiniz.

Kümbet’in 2 km batısındaki Aymaç ise eşsiz bir zirve. Zirvede, ladin ormanları kır çiçekleri ile doyumsuz bir panorama çiziyor.

Kümbet Yayla Şenlikleri;

Temmuz ayının ikinci pazar günü Kümbet Yaylası’nda şenlikler gerçekleşir. O gün çevredeki değişik yaylalardan, obalardan, kasaba ve şehirlerden gelen yöre halkı, gelenekselleşen şenlikte yöresel yemekler, mahalli halk dansları, oyunlar ve yarışmalarla eğlenceli bir gün geçiriyor. Ayrıca şenlik sırasında yöresel ürünlerin satışı da gerçekleşiyor.

Kümbet Yaylasına Nasıl Gidilir? Trabzon Havalimanına 185 km mesafededr. Giresun sahili Dereli yol ayrımından Kümbet yaylası yaklaşık 60 Km dir.Yolun Tamamı asfalttır. Trabzon- Giresun yolu güzergahından ilerlerken Giresun’a girmeden Dereli yol sapağından sapıyorsunuz. Dereli ilçesini 7 km geçtikten sonra yol ayrımı var. Bu Yolun sağından Kulakkaya ve Bektaş yaylalarına, solundan devam ederek de Kümbet yaylasına ulaşılmaktadır.

Koçkaya Yaylası ve Birun Dağ evi : Kümbet’e 4 km mesafedeki Birun Dağ evi Yüzme havuzui Hamam, sauna, bungalov

Kümbet Yayla Şenliklerievler, golf sahası ile hizmet veren bir tatil merkezi. İçerisinde otel, Toplantı salonu, Restoran, villa ağaç evler, ve Çift katlı bungalovlar ile hizmet vermektedir. Kalabalık aileler çift katlı Bungalov larda konaklayabilirler. Bungalovlar ile restoran arası yaklaşık 50 m. Kapalı yüzme havuzu ise otel olarak hizmet veren binanın altında yer almakta ve Bungalovlara yaklaşık 100 m dir.

Koçkayası Yaylasına Nasıl Gidilir : Kümbet yaylasından 2 km daha devam edip karşınıza çıkacak yol ayrımından sağa gideceksiniz. Bu yol ayrımında Birun Dağ evi levhası mevcut. Bu 2 km nin sonunda bu kez yolun Solundan 2 km daha devam edip Koçkayası yaylası ve Birun Kümbet Dağ evi tesislerine ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazın...