Uluslararası Giresun Aksu Festivali

Uluslararası anlamda yapılan Mayıs Yedisi şenlikleri, diğer adıyla Aksu Şenlikleri, kapsamında Giresun’a binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir.

2018 yılı Ramazana denk gelmesi nedeniyle şenlik şu şekilde revize edildi. 1 Mayıs tarihinde Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günleri ile başlayan, 13 Mayıs’ta Aksu Yarı Maratonu ile devam eden festival 22 Mayıs’ta sona erdi.. 3000 yıllık geçmişi olan festival, Türkiye’deki 3-4 tane tarihi etkinlikten biridir. Giresun’un tarihini yaşatan festivale bu yıl geçen yıllara göre Ramazan ayını da dikkate alarak geçirildi.
2017  Giresun Aksu Festivali programını şöyle açıkladı;
“18 Mayıs Cuma saat 13:00 Atatürk Meydanı- Fotoğraf Sergisi, 19 Mayıs Cumartesi saat 18:00 Yeniyol’dan başlayıp Atatürk Meydanında son bulan Festival yürüyüşü ve festival ateşinin yakılması. Havai fişek gösterileri ve konser etkinliği. 20 Mayıs Pazar günü saat 11.00’da Aksu deresi ile denizin birleştiği festival alanında festival açılış töreni ve dilek tutularak, saç ayaktan geçme, denize 7 çift bir tek taş atma gibi geleneklerin sembolize edilmesi ve halk dansları topluluklarının gösterileri . 22 Mayıs Salı günü ise festivale gelen konukların yapacağı ziyaretler ve halk dansları toplulukları ve konserlr.  Festival boyunca halk dansları topluluklarının gösterileri ve konserler ve tiyatrolarla festival şenlenmektedir. Festivale Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Kıbrıs,Polatlı ve Tekirdağ halk oyunları ekipleri katılmıştır.
Uluslararası Giresun Aksu Festivali” için bir yorum

Bir yorum yazın...