Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali, Artvin

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali, Artvin ve Rize illerinde gerçekleştirilmekte.  Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali’ nin Bu yıl 10’uncusu düzenlendi.  Festivalin  ilk ayağı 26 Temmuz 2019 da Rize’de başladı.

27 Temmuz Ardeşen; 28 Temmuz Artvin ve 29 Temmmuz da Borçka da devam ederek son buldu.

2018 de Artvin ilindeki etkinlikler aşağıdaki şekilde gerçekleşmişti.

Halk dansları toplulukları Artvin Belediyesi önünde toplanır.  Tulum ve gayda ezgileriyle ülkelerine özgü dans figürleri ve ülke bayraklarıyla Artvin Valiliği’ne yürürler.

Yürüyüşün ardından Çoruh Park Sosyal Tesisleri gösteri alanındaki etkinliklerle devam eder. Festival Rize, Ankara ve İstanbul’dan gelen halk dansları topluluklarının yanı sıra Rusya, Ukrayna, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Osetya ve Çeçenistan’dan gelen yüzlerce danscının gösterisi ile devam eder. Değişik kültürlerin buluşması ile yaklaşık 500 yıllık bir gelenek tulum ve gayda eşliğinde sürdürülmeye devam etmektedir.
Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali
Tulum ve Müzik Festivali

Artvin’de, bu yıl 10’uncusu düzenlenen olan Uluslararası Tulum ve Müzik Festivalinde tulum, gayda ve türlerinin çalındığı 9 ülkenin dans toplulukları bir araya gelmesi bekleniyor.

Tulum ve Müzik Festivali

Karadeniz’ de yazın hemen her yaylada, her ilçe merkezinde bir şenlik yada kutlama ile karşılaşmanız olası. Bu nedenle kendinizi her an bir eğlencenin ortasında bulmaya hazırlıklı olun.

Bir yorum yazın...