Camili Saf Kafkas Arı Ve Bal Festivali

Arı Ve Bal Festivali
Arı Ve Bal Festivali;  Yer: Artvin’in Borçka ilçesi Camili Havzası.  Her yıl Ağustos ayında “Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali” düzenlenir.

Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığının organizasyonunda Gürcistan sınırlarında bulunan ve 6 köyü kapsayan Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanı olan Camili (Macahel) havzasındaki Düzenli Köyünde düzenlenen festivalde Saf Kafkas Arısı ve havzada üretilen balların tanıtımı yapılır.

Festivalde; Arı dölleme ve en güzel bal yarışması gibi etkinliklerin yapılır. Yöre halkı ürettiği balın stantlarda tanıtımını yaparak satışını yapar.

Kültürel etkinliklerin ve eğlencenin de yer aldığı festivalde vatandaşlar yöresel sanatçıların söyledikleri Türkçe ve Gürcüce şarkı ve türkülerle horon oynayarak festivale eşlik eder.
Camili’nin UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen Türkiye’nin ilk ve tek alanıdır.

Camili bölgesi endemik bitki ve hayvan türlerine sahip Türkiye’nin ve Kafkasya’nın nadide bir bölgesidir. Macahel dünyanın üç önemli arı ırkından biri olan Kafkas Arısının gen merkezidir ve damızlık olarak üretilen kraliçe arılar ve koloniler ülkemizin arıcılık faaliyetlerinde önemli bir yere sahiptir.
Ayrıca, yörede üretilen bal, zengin florasından dolayı yüksek besin değerine sahip olup yöreye ciddi katma değer sağlamaktadır.

Bir yorum yazın...