Kafkasör Yaylası Turizm Merkezi ve Boğa Güreşleri

Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali her yıl Haziran ayı sonunda yapılmaktadır. Artvin Şenlikler içinde en coşkulu kutlanan şenliktir.

Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali
Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivalii Tarih: Haziran ayı son 4 gün

Kafkasör Yaylası ve Boğa Güreşleri ; 28 Haziran – 1 Temmuz 2019 Tarihleri arasında yapılacak.  38. Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali için sizi Artvin’e bekliyoruz.


Artvin’in güneybatısındaki yaylaya 10 km. asfalt yolla ulaşılmaktadır. Yayla 1250 m. yükseklikte olup görülmeye değer güzelliktedir. Altyapı hizmeti götürülmüş olan yaylada Belediye tarafından yaptırılan 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır. Her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen ve üç gün süren boğa güreşleri, yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmekte ve festival havasında geçmektedir. Yaylada; Cıskaro, Yalnızhasan ve Acısu diye adlandırılan şifalı sular bulunmaktadır.

Kafkasör Turizm Merkezi (Kafkasör Yaylası) Ulaşım :

Artvin’in güney-batısındaki yaylaya 10 km. asfalt yolla ulaşılmaktadır.Geleneksel Kafkasör Festivali ve Boğa Güreşler

Kafkasör Yaylası, her yıl haziran ayının son haftası gerçekleştirilen Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali´ne ev sahipliği yapar. Festival çerçevesinde boğa güreşleri, karakucak güreşleri, folklor gösterileri, müzik şölenleri düzenlenir. Özellikle boğa güreşleri birçok yerli yabancı turisti bu yaylaya çeker. Ayrıca festivalde çevre ilçe ve köylerden gelen halk şairlerinin sazla birlikte yaptıkları atışmalar da ilgiyle izlenir. Çocuklar ve gençler için masa tenisi, futbol, basketbol ve diğer oyun alanları bulunuyor. Yaylada orman içinde yürüyüş yapmak da son derece faydalı ve keyifli.


Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali
Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali Boğa güreşleri
İspanya’daki boğa güreşleri :

Kafkasör’deki güreşlerin İspanya’daki ile ilgisi yok. Çok daha insancıl bir şekilde düzenlenmekte. Orada matadorlar tarafından boğalara âdeta işkence yapılırken Kafkasör’deki güreşlerde sadece boğalar karşı karşıya geliyorlar. Kafa kafaya verip boynuzlarıyla birbirlerini ittirip galip gelmeye çalışıyorlar. Boğalar yaylaya çıktıklarında aralarındaki lideri belirlemek için zaten fıtrî olarak bu güreşleri yaparlarmış. Sloganları “Boğaları güreştirerek barıştırmak.” Güreşlerde veteriner bulunuyor. Birbirlerini yaralamaması için boğaların boynuzları törpüleniyor.

Kurallar

Protez boynuza izin yok, şike sayılıyor. Ama zaman zaman yaralanmalar oluyor. Galip gelip bir üst tura çıkan boğalar yaralandığı takdirde bazen sahipleri tarafından güreşlerden çekiliyor. Sahipleri boğalara çok ihtimam gösteriyorlar. Adeta bir çocuk gibi bakıyorlar. Yemeleri, içmeleri, tımarları neredeyse kusursuz. Bazı boğalara bazen daha önce yenildiği boğayla güreşmezlermiş. Söylenenlere göre kardeşiyle yada babasıyla güreşmeyen boğalarda oluyormuş. Bir boğa en küçük kaçma hareketinda mağlûp sayılıyor. Hakemler çok tecrübeli, kararlarına kimse itiraz etmiyor.

Tarihi:

Artvin de yapılan boğa güreşlerinin iki yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Sarp, engebeli ve oldukça kırık bir arazi yapısına sahip olan Artvin de yaylalara çıkılmadan önce boğaların güreştirilerek birbirleri ile barıştırılması bir zorunluluktur. Aksi takdirde kontrolsüz güreşlerde yaralanmalar ve hatta ölümcül kazalar meydana gelmesi olası bir durumdur. Boğa güreşlerinin ortaya çıkma nedeni bu zorunluluktan kaynaklanmıştır. Esasen asıl hayvancılığın yapıldığı ova yerleşime sahip Erzurum, Kars, Ardahan gibi civar illerde yapılmaması buna bir örnektir.

Kafkasör’ün tercih edilmesi tesadüf değildir:

Yaylaya çıkışlarda ilk adım, ilk düzlük ve toplanma bölgesi olması münasebetiyle bu tercih yapılmıştır. Burada toplanan yedi mahallenin boğaları barıştırılmaya çalışırken de insanın tutkusundan ötürü belli bir rekabet de kendiliğinden kızışmıştır. Bunun sonucu daha iddialı güreşler düzenlenmiştir. Bu tutku öylesine sevilmiştir ki 1981yılında festivale dönüştürülmüştür. Boğa güreşleri önceden boyun ölçülerine göre altı kategoride yapılırken, 2007 yılında “Artvin geleneksel boğa güreşlerini yaşatma ve Yaylalarını koruma Derneği” kurulmuştur. Söz konusu dernek, kilo unsurunu baz alarak boğalar açısından daha adil bir uygulama başlatmıştır.

Boğa Güreşlerin Amacı;

Kırık araziye sahip olan Artvin de yaylaya çıkmadan önce hayvanlar mutlaka barıştırılmak zorundadır. Aksi takdirde birbirlerini yaraladıkları gibi ölümcül kazalar dahi kaçınılmaz olur. Bu güreşler sarp ve kırık arazisi olan Artvin de boğalar birbirine zarar vermemesi ve uçurumdan aşağıya atmaması için düzenlenmektedir. Yayla yaşantısı gereğince yaylaya çıkacak boğaların arasından lider seçilmesi, bir araya gelen boğalar arasında lideri seçmek maksadı ile hayvanların güreştirilmesi ile en güçlü boğanın ortaya çıkması hedeflenmektedir.

Kafkasörden Dünyaya

Geçmiş yıllarda her mahallenin kendi aralarında gerçekleştirdiği boğa güreşleri şenlikleri günümüze kadar gelmiş ve ilk defa 1981 yılında Kafkasör yaylasında şenlik havasında düzenlenmiş, daha sonra da uluslar arası bir festival haline getirilmiştir. İspanyada olduğu gibi hayvanları öldürmeye yönelik değil barıştırmaya yönelik bir etkinlik olduğu açıktır.

2019 Kafkasör Festivali ve Boğa Güreşlerİ Programı

Uluslararası Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali her yıl olduğu gibi bu yılda boğa güreşleri, konserler,  fotoğraf sergisi, spor etkinliklerinin yanı sıra yöresel etkinlikleriyle renkli görüntülere sahne olacak.

Kafkasör festivali programı şu şekilde; 

28 Haziran Perşembe Günü;

16:00 ÇELENK SUNMA TÖRENİ

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ(Dr.KADİR TOPBAŞ BULVARI)

HALİTPAŞA MEYDANINDAN BOĞALARIN ARTVİN DAĞINA GÖNDERİLMESİ
FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞI ve KUPALARIN TANITIMI

29 Haziran Cuma Günü;

18.00 FESTİVAL AÇILIŞI

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
KONSERLER
GRUP İSİNA, DENİZ DURMUŞ
CEMAL ÇAYIRCI, YUSUF GÜNEY
HAVAİ FİŞEK GÖSTERİS  

 30 Haziran Cumartesi Günü;

09:00 KURALAR

DESTE KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(KAFKASÖR ARENA)
SPOR ETKİNLİKLERİ
(KAFKASÖR ARENA ETKİNLİK ALANI)
AYAK KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(KAFKASÖR ARENA)
KÜÇÜK ORTA KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(KAFKASÖR ARENA)
SÜPER BAŞ KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(KAFKASÖR ARENA)
ÖDÜL TÖRENİ
(KAFKASÖR ARENA)
KONSERLER
(KAFKASÖR ARENA ETKİNLİK ALANI)
TANJU ÇOŞKUN, GRUP KİRMAN, BİZİM YAŞAR

1 Temmuz Pazar Günü

09.00 BÜYÜK ORTA KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ

BAŞALTI KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(Kafkasör Arena
BAŞ KATEGORİSİ BOĞA GÜREŞLERİ
(Kafkasör Arena
ÖDÜL TÖRENİ

Artvin Şenlikleri

Kafkasör Yaylası Turizm Merkezi ve Boğa Güreşleri” için bir yorum

Bir yorum yazın...